A nyugati országok fertőzték meg a magyar bankrendszert

2008.10.17. 18:08
Nem igaz az, hogy önmagában a magyar bankrendszer sérülékeny lenne, a betegséget New Yorkból, Londonból és Frankfurtból kapta el a pénzügyi közvetítőrendszeren keresztül - hangsúlyozta egy ma délutáni sajtótájékoztatón Charles H. Dallara, a Nemzetközi Pénzügyek Intézetének Budapesten tartózkodó vezérigazgatója.

A recesszió előszobájában vagyunk, hogy minimalizálják ennek hatását, a nemzetközi közösségnek támogatnia kell a feltörekvő országokat – mondta a Nemzetközi Pénzügyek Intézetének vezetője. A bankokat tömörítő nemzetközi szervezetnek több mint négyszáz tagja van, köztük a világ legnagyobb bankjai – az összes Magyarországon működő nagybank tagja a szervezetnek.

Charles H. Dallara a CIB Bank által szervezett eseményen leszögezte: erősnek tartja a magyar bankrendszert, és bízik abban, hogy az Európai Központi Bank, az Európai Unió és a Nemzetközi Valutaalap által az elmúlt napokban felajánlott segítség idővel segít majd stabilizálni a magyar pénzügyi rendszert, és nem szenved komoly visszaesést a magyar gazdaság a devizahitelezés korlátozása, esetleges leállása miatt. Egyúttal üdvözölte azt a megállapodást, amelyet a Magyar Nemzeti Bank és hét, Magyarországon nagy súllyal rendelkező kereskedelmi bank a ma délutáni órákban tett közzé. A résztvevő felek megegyeztek abban, hogy folytatják a devizahitelezés, de csökkentik a svájci frank alapú hitelek arányát, helyét várhatóan forint- és euróhitelek veszik át.

A globális bankszektort összefogó, kiemelten figyelt IIF szervezet vezérigazgatója elismerte a magyar kormány által az elmúlt két évben a külső és belső egyensúlyhiány leszorítására tett jelentős intézkedéseit; egyúttal sürgette, hogy a holnap kezdődő Nemzeti Csúcstalálkozón a kormányzati és ellenzéki politikai vezetők további, az államháztartás finanszírozási igényét mérséklő intézkedésekről, illetve a fiskális fegyelem középtávú korlátozását rögzítő intézkedéscsomagról is egyezzenek meg. Megjegyezte, hogy a jelenlegi nemzetközi gazdasági környezetben egyetlen ország sem engedhet meg magának olyan nagyvonalú szociális ellátórendszert, mint a magyar és azt sürgette, hogy a szociális rendszert is érintő kiadáscsökkentések segítségével mérsékelje tovább a kormány a magyar államháztartás hiányát.

Charles H. Dallara a magyar pénzügyi rendszerrel kapcsolatban kiemelte: az sokkal stabilabb, mint a mostanában vele összemért izlandi. Példaként azt hozta fel, hogy míg a magyar devizaadósság a GDP mintegy 50 százalékát, addig az izlandi a saját GDP-jének mintegy 800 százalékát teszi ki. A pénzügyi szakértő kijelentette, "sokkal többet kell tennie a nyugat-európai bankoknak a stabilitásért, mint a magyaroknak".

Az IIF vezérigazgatója korábban az Egyesült Államok első számú független gazdaságkutató intézetének igazgatója volt. A National Bureau of Economic Research (NBER) állapítja meg az Egyesült Államokban, hogy hivatalosan is recesszióban van-e az ország. A témával kapcsolatban Dallara azt mondta: a hitelválság következményeiként mind az Egyesült Államok, mind az eurózóna "a recesszió előszobájában van".

Dallara elismerte, hogy a bankoknak óriási felelőssége van a helyzet kialakulásában, éppen ezért az elmúlt hónapokban azon dolgoztak, hogy erősítsék a bizalmat. Az elmúlt hetekben felgyorsultak az események és a kormányzati intézkedések nem voltak elegendőek a bizalom visszaállításához. A problémákkal ágazati szinten kell szembenézni.

Ugyanakkor még egyáltalán nem látni, hogyan fog megváltozni a rendszer, egy válság kellős közepén még nem tudni, milyen irányban változnak a dolgok – válaszolta lapunk azon kérdésére, hogy a mostani változások alapjaiban megváltoztatják-e a pénzügyi rendszert. Annyi azonban bizonyos, hogy sokkal realisztikusabbnak kell lennie a bankoknak és a befektetőknek, jóval kisebb kockázatot kell vállalni.