Inkább a pénzszórást kedveli a kormány, mint a hiány további leszorítását
A Pénzügyminisztérium mai sajtótájékoztatóján elmondták, hogy decemberben 78 milliárd forintot szabadított fel a kormány tartalékokból, így a tárcák kedvükre költekezhetnek ebből. Eközben a PM nem változtatott a 3,4 százalékos idei GDP-arányos hiánycélon. A 78 milliárd forint egyébként a GDP 0,2 százalékát teszi ki.
A kormány tehát úgy látja, hogy olyannyira jól alakulnak az államháztartási folyamatok, hogy a pluszköltés sem veszélyezteti a deficittervet. (A jegybank, több elemző, és mi magunk is több ízben jeleztük, hogy akár a 3 százalék alá is bekúszhat a hiány, amennyiben nem kezd el durva költekezésbe a kormány az utolsó hetekben.)
Az év végi nagy pénzszórás végül is a 2009-es évet tehermentesíti, valójában ez a célja a kabinetnek. Emlékeztetőül: tegnap jelentették be, hogy a BKV azonnal kap 10 milliárd forintnyi egyszeri támogatást a felszabadított tartalékból. Másrészt, a MÁV Cargo eladásából befolyt summa felhasználása is alátámasztja ezt.
Egy hónapja a pénzügyi tárca azt állította, hogy mivel bizonytalan az árufuvarozási üzletág eladásából származó pénz idei beérkezése, ezért a MÁV Startot a költségvetés megsegíti 47 milliárd forinttal az utolsó két hónapban, ám ha mégis beérkezik a 102 milliárdos Cargo-pénz, akkor abból visszavesz a büdzsé 47 milliárdot és csak 55 milliárdot hagy ott a vasúttársaságnál. Ma azonban már szó sincs erről, a személyszállítási üzletág megkapja a 47 milliárdos állami apanázst és a MÁV-nál marad a 102 milliárdos tétel egésze is. A nagylelkűség azzal függhet össze, hogy a költségvetési vita során a vasúttársaság kasszáját megrövidítették 50 milliárddal. Mivel a pénzre ettől függetlenül szüksége van a MÁV Startnak, ezért vélhetően az idei évi tranzakciókból futja erre is.
A PM egyébként közzétette a decemberre vonatkozó prognózisát. A szakminisztérium 61 milliárdos többletre számít az év utolsó hónapjában. December normál körülmények között szufficites hónap a büdzsében, hiszen az adóbevételeket rendesen megdobja a december 20-i társaságiadó-, különadó- és evafeltöltés, továbbá a megélénkülő, karácsonyi kiskereskedelmi forgalomból származó áfa, valamint az, hogy több munkahelyen már megtörtént a bónusz- és jutalomosztás novemberben, ami a decemberi szja- és járulékbevételi sorokat szépíti.