További Magyar cikkek
Amint véget ér az iskola, egyre több diák vállal munkát. Vannak, akik már a jövőjüket alapozzák meg, mások nyaralásra gyűjtenek, vagy épp autót akarnak venni, legalábbis ezt mesélték az Indexnek a diákszövetkezetekben sorban álló, dolgozni vágyó tanulók. A többségük azonban még nem döntötte el, mire költi a fizetést, részben talán azért is, mert sok esetben teljesítménybérezéses a munka, így nem is tudják pontosan, hogy végül mennyit kapnak kézhez.
Tapasztalataink szerint évről évre többen választják a diákszövetkezeteket, ha nyári munkát keresnek. De nem mindegy, hogy melyiket. Utánajártunk, hol érdemes leginkább munkát keresni, hol a legsegítőkészebbek a munkatársak, hol fizetnek a legtöbbet. Általánosságban adminisztratív, könnyű fizikai, szórólapozós és telefonos munkákat kínálnak, de árufeltöltő, bolti eladó, néhol tolmács-fordító munkakörbe is keresnek tanulókat.
Fizet, ha nem is jön a pénz
Budapest és vonzáskörzete legnagyobb diákszövetkezeteit vizsgáltuk, közülük csak a Student Diákszövetkezet és a Jobb Kezek Diákszövetkezet nem rendelkezik országos hálózattal. Hét munkaadónál jártunk diákmunkát keresve, közülük a legnagyobb tömeget az Universitas irodájában találtuk, ahol ki sem vártuk a sorunkat. Mindenfelé munkát kereső fiúk és lányok, a falakat szórólapok és egyéb állásajánlatok borítják. A cég rengeteg munkaadóval áll kapcsolatban, és pontosan fizet akkor is, ha a munkaadótól még nem érkezett meg a pénz.
A Mind Diáknál azt vallják, a diákmunka az első lépés a gyakorlati munkavégzés felé. Ennek megfelelően egyes állásajánlatok lehetőséget adnak a folytatásra is, tehát a diákévek végeztével hosszú távú szerződés is elképzelhető. A Diák Munka Stúdió különös figyelmet fordít az alkalmi munkavállalói könyvvel rendelkező, illetve esti tagozatosokra is. Így náluk többféle elhelyezkedési lehetőség kínálkozik akkor is, ha már nem nappali képzésben vesz részt valaki.
Akár 900 forintot is kereshetünk
A legjobb órabérekkel a Multi Jobnál találkoztunk; aki ért a programozáshoz, és időben ébred, 1500 forintot is kaphat hatvanpercnyi munkáért – a gyorsaság tényleg fontos, mert ezeket az állásokat szinte azonnal elkapkodják. Az órabér szempontjából az Universitas is jól teljesített, a nyelvtudást igénylő munkákért 1190 forintot adtak, szakképzettség nélkül végezhető munkákért 900 forint a csúcs, utóbbiakra még most is lehet jelentkezni.
|
Az adatok július elején lettek összegyűjtve
A legrosszabb órabért a Rébusz Iskolaszövetkezet nyújtja, 370 forintot adnának, ha illatszerüzletben robotoló lányok lennénk. A törvényes minimálbér egyébként 377 forint egy órára. Az állásajánlatot a cikk megjelenését követően levették a weboldalukról.
A szelektálás egyébként erősen jellemző a diákmunkaadók körében, szeretik szűken behatárolni, milyen korú fiút vagy lányt keresnek. Egyes munkákra, például a hoszteszkedésre kinézetre is szűrnek, állították diákok.
Zöld szám és sms
A Student Diákszövetkezet diákbarát megoldásaival tűnik ki a mezőnyből. Ingyenesen hívható zöld számukkal kedveznek a tanulóknak. A cégnek nincs túl sok állásajánlata, ami van, szinte azonnal elkapkodják. Cserébe viszont ők voltak a legsegítőkészebbek mind telefonon, mind az ügyfélszolgálaton.
Érdemes naponta többször is telefonálni – ezért is lehetett fontos a Studentnek az ingyen hívható szám bevezetése –, ráadásul igen mókás munkákhoz juthatunk. Náluk találkoztunk a két legviccesebbnek tűnő ajánlattal; korábban egy papírszék-hajtogató munkájuk nyerte el tetszésünket – ezek egy koncertre készültek –, később pálinkásüveg szerepére válogattak szendvicsembereket.
Az általunk meglátogatott szövetkezetek között mindössze a Rébusz foglalkoztat diákokat 15 éves kortól, általában 16 a minimum, de a cégek leginkább a nagykorúakat keresik. A miértekre mindenhol ugyanaz volt a válasz, sok a gond a fiatalabbakkal, a foglalkoztatásukhoz szülői beleegyezés kell, hamar elfáradnak, így a munkaadók sem szívesen veszik fel őket.
Mi van, ha baj van?
Tapasztalataink szerint a tanulók zöme elégedett a szövetkezettel, a fizetési határidők betartásával. Ám többen panaszkodtak a fizetés mértékére, illetve a hosszú várakozásra egy-egy szerződéskötés vagy egyéb adminisztráció során (ez utóbbit mi is tapasztaltuk az irodákban). Ezen kívül többen említették, hogy a jutalékos rendszerű fizetéseknél, amiket néhány száz forintostól az ezer forinthoz közelítő órabérekkel hirdetnek, szinte lehetetlen a felső határ közelébe kerülni a teljesíthetetlen elvárások miatt.
A diákmunkásoknak hivatalos, szervezett érdekvédelmük nincs. A velük szerződő szövetkezetek ugyan állítják, utánajárnak a diákok panaszainak, és segítenek megoldani azokat, ám mivel ebben az esetben ők számítanak munkaadónak, vannak kétségeink. Akadnak persze szövetkezetek, amelyek különös figyelmet fordítanak a munkavállalóikra. A zöld számos Studenten kívül a Multi Job sms-értesítője is ilyen, ez a szövetkezet last minute munkákat reklámoz rövid szöveges üzenetekben.
Ha diákmunkázott vagy ismer olyat, aki diákmunkázott, vagy hallott olyanról, aki ismer olyat, és megosztaná a tapasztalatokat, írja meg!