A jövő héten Budapestre látogat, és egyebek mellett a kormányfővel, a jegybank elnökével és kereskedelmi bankok vezetőivel is tárgyal Thomas Mirow, Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank elnöke. Az EBRD a közelmúltban 6-ról 7 milliárd euróra növelte a 2009-es kötelezettségvállalási keretét. Mirow a Népszabadságnak azt nyilatkozta, a plusz 1 milliárf fele jut azoknak a közép-európai országoknak, amelyek 2004-ben csatlakoztak az Európai Unióhoz.
A bank a gazdasági válság miatt új befektetési stratégiát alakított ki, ennek lényege "az egyes gazdaságok válságkezelésének támogatása és egyben ellenálló képességük növelése" – nyilatkozta Mirow a lapnak. A válság kirobbanása óta előtérbe került a bankok támogatása, a vállalatok hitelszükségleteihez való hozzájárulás, valamint azoknak az infrastrukturális fejlesztéseknek az áttervezése, amelyek korábban lényegesen több magántőkére számíthattak.
Az EBRD első embere szerint ugyan nem hanyagolhatóak el azok a bankok sem, amelyeknek nyugati anyavállalatuk van, még a helyi pénzintézetekre koncentrálnak elsősorban. "Így van ez Magyarországon is, ahol előnyt élveznek a bankszektorba, beleértve az OTP-be irányuló befektetések. A kormánnyal folytatott korábbi egyeztetések nyomán kifejezetten a kis- és középvállalkozások finanszírozási igényeinek kielégítése érdekében az EBRD tőkét készül kihelyezni magyar pénzintézetekbe" – fogalmazott.
Az európai fejlesztési bank emellett kiemelten odafigyelnek az önkormányzatok energiahatékonyságot célzó befektetések, továbbá az alternatív forrásokon alapuló energiatermelés támogatására. Globálisan is az energetikai fejlesztéseket tartják fontosnak a bankszektorba történő befektetések mellett, az EBRD "hozzá akar járulni az energiaellátás biztonságának növeléséhez". Az ezt a célt szolgáló Nabucco-vezetékről viszont Mirow véleménye meglehetősen lesújtó: "beruházás feltétlenül érdekli a bankot, ám meg kell hagyni, hogy a 2006-os szándéknyilatkozat óta kevés konkrétum történt az ügyben".