Nem mindenkinek tetszik a kamatcsökkentés

2008.12.09. 12:10
Figyelembe véve a nemzetközi pénzügyi folyamatok rendkívüli változékonyságát az elmúlt hónapokban, szerencsétlen döntésnek tartjuk a jegybank ilyen gyors ütemű kamatcsökkentését - áll az OTP elemzési központjának kommentárjában. Bár az IMF-től, illetve az EU-tól kapott mintegy 20 milliárd eurónyi forrással Magyarország szinte bizonyosan megmenekül egy esetleges valutaválságtól, azonban a gyors ütemű kamatcsökkentés jelentős mértékben növeli annak kockázatát, hogy egy ismét negatívabbá váló pénzpiaci környezetben a forintárfolyamban ismét hektikus változások következzenek be - vélik a szakértők.

Az októberben bekövetkezett forint elleni spekulációs támadással súlyosbított tőkekivonás hatásaival szemben a belföldi szektorok jelentős forintkereslete támaszt nyújtott, így az MNB viszonylag kismértékű beavatkozással is képes volt stabilizálni a helyzetet. Az elemzők azonban úgy gondolják, nem biztos, hogy egy újabb hasonló szituációban ismét ilyen szerencsés helyzet áll elő, így az óvatos, kiszámítható és jól kommunikálható kamatcsökkentési stratégia mindenféleképpen fontos volna a jegybank számára.

A jelenlegi rendkívüli módon végrehajtott kamatcsökkentés azonban nem illeszkedik egy ilyen stratégiába, mivel egy alapvetően helyes döntést egy olyan környezetbe ágyaztak, aminek hiteles kommunikációja rendkívül nehéz - állítják az elemzési központi munkatársai. Különösen azok után, hogy Simor András, a jegybank elnöke már a két héttel ezelőtti kamatdöntés után is úgy nyilatkozott, hogy "a novemberi kamatcsökkentéssel kockázatot vállaltunk".

Továbbá a most végrehajtott kamatcsökkentés a piaci szereplők kamatpályára vonatkozó elképzeléseit is elbizonytalaníthatja. Az igaz ugyan, hogy az EKB 75 bázispontos, vagyis 0,75 százalékpontos kamatcsökkentésével a forint-euró kamatkülönbözet jelentősen tágult, de az elmúlt 1-2 hónapban több hitelminősítő intézet is rontott a hazánk adósság besorolásán, valamint a magyar kockázati felárak sem alakultak kedvezően az elmúlt 1 hónapban, és a külföldiek állampapír-piaci aktivitása sem mutatott érdemi változást. Ez arra utal, hogy a magyar eszközök iránti bizalom továbbra sem javult érdemben - hívják fel a figyelmet a közgazdászok.

Mindezek alapján az OTP elemzői azt gondolják, hogy a kamatcsökkentéssel mindenféleképpen célszerű lett volna kivárni a rendes kamatdöntő ülésig, melyet a jegybank sokkal könnyebben és hitelesebben tudott volna kommunikálni.

Emlékeztetőül: tegnap rendkívüli ülésén fél százalékponttal, 10,5 százalékra vágta az alapkamatot a monetáris tanács. Cikkünkben az egyik elemző ugyanazt fogalmazta meg, mint a mostani kommentárjukban az OTP elemzési központjának munkatársai: nehezen értelmezhető a piac számára a lépés, ezért veszélyeket is rejthet magában a rendkívüli kamatcsökkentés.