További Magyar cikkek
Rekord beruházási összeget várnak
Kóka János szerint a Magyar Nemzeti Bank által várt 3,5-4 milliárd eurónál több lehet az idei évben a külföldi tőkebeáramlás. A miniszter kiemelte: ezzel az összeggel már nem csak egy főre jutó működő tőkebeáramlást tekintve, hanem abszolút értékben is megelőzhetjük a lényegesen nagyobb piaccal és lakosságszámmal bíró Lengyelországot.
Európáról, azonban belül a kelet-közép európai régióról is kifejezetten kedvező képet fest az Ernst & Young tavalyi évről szóló befektetési felmérése. Bár Ázsia, azon belül főként Kína előretörése egyértelmű, világviszonylatban Európa elsősége megkérdőjelezhetetlen: régiók szerint bontásban a vállalatvezetők megkérdezésén alapuló, az E&Y szerint e területen az eddigi legreprezentatívabbnak minősülő felmérés szerint a legvonzóbb terület Nyugat-Európa, a második Kelet-Közép Európa, majd Kína és Észak-Amerikai következik (az USA és Kanada együtt).
Európán belül a felmérés szerint Lengyelország és Magyarország veszélyeztetni látszik Németország, Anglia és Franciaország hagyományosan vezető pozícióját, amit elsősorban a versenyképes munkaerő költségeknek köszönhetnek.
Magyarország az ötödik helyen
A megvalósult beruházások számát alapul vevő összehasonlításban Európában továbbra is Anglia vezet, az összes külföldi közvetlen tőkeberuházás 19,5 százalékát az Egyesült Királyság viszi el a kontinensen. Ebben a versenyben Magyarország az ötödik, a régióból csak Lengyelország előz meg minket. (Az összes beruházás 4,8 százaléka érkezett Magyarországra, 5,1 százaléka Lengyelországba.) Ugyanakkor a befeketők által hat kritiérium alapján kialalakított, az adórendszertől az életminőségen át a kulturális szempontokig több területet felölelő osztályozásban Magyarország semmilyen szempont szerint nem tudta magát az első öt legvonzóbb ország közé betornázni. A régióból Lengyelország több szempont alapján is az élmezőnyben végzett, egyebek között a hazai piac nagysága, foglalkoztatási szabályok rugalmassága (e tekintetben Csehország is az első ötben van) és a munkaerő képzettsége szempontjából.