További Magyar cikkek
A utóbbi néhány hétben több cikket írtunk olyan áruházakról, melyek valamilyen ok, általában lakossági tiltakozás miatt nem tudtak megnyitni. Az egyik ilyen a Gödöllőn épülő bevásárlóközpont, melyben egy Spar is helyet kapott. A központ már szeptember óta készen van, az élelmiszerüzletet egyszer már fel is töltötték, az ott dolgozókat betanították. A bevásárlóközpont egyébként március 6-án nyit.
Hasonló volt a helyzet a kunszentmiklósi és gyömrői Tescóval is. Az előbbi helyen egy rosszul elhelyezett villanyoszlop miatt csúszott az áruház megnyitása, míg az utóbbi településen a szomszédok tiltakoztak a szerintük a házaikban károkat okozó áruház ellen.
Bármire hivatkozhatnak
Mindhárom esetben az a közös, hogy az ökormányzat megadta a nyitáshoz szükséges összes engedélyt, de a lakosság tiltakozása miatt hnapokat csúszott az áruházak megnyitása. A jogszabályok szerint az érintettek – ebben az esetben tehát a szomszédok – fellebbezhetnek az elsőfokú önkormányzati határozat ellen. A fellebbezési jog nincs meghatározott jogcímhez kötve, bármilyen okból lehetsége, ha az érintett az engedélyezést sérelmesnek tartja. A fellebbezést a döntés közlésétől számított 15 napon belül lehet előterjeszteni, az érdemi határozatot pedig a fellebbezéstől számított 30 napon belül kell meghozni a másodfokú hatóságnak – mely ilyen esetben általában a közigazgatási hivatal.
Eddig tehát a jogi rész, nézzük, miért szoktak tiltakozni a lakosok. Könnyű belátni, hogy senki nem szeretne a közvetlen szomszédságában egy üzletet, ahol hajnalban rakodnak, napközben nagy a zsúfoltság és a zaj. Ha ehhez hozzávesszük, hogy a megnövekedett forgalom miatt álladósulhatnak a dugók, az addig nyugodt környék zajossá válik, így érthető, hogy akadnak tiltakozók. Az sem ritka, hogy az építkezés alatt, kár keletkezik a szomszédos ingatlanokban, így tiltakozással próbálják meg rávenni az áruházláncokat a kártérítésre.
Mi lehet a háttérben?
A kérdés azonban összetettebb. Már akkor megkezdődik az alkudozás, amikor egy nagyobb áruházlánc bejelentkezik az önkormányzatnál. Név nélkül nyilatkozó forrásunk szerint az önkormányzat kihasználja, hogy egy tőkeerős cég érkezik a településre és megpróbálja rávenni őket arra, hogy építsenek még egy utat, vagy még két csomópontot a leendő áruház környékén. A láncok jellemzően el is vállalják az áruházak környékén lévő utak, csomópontok felújítását.
Másik forrásunk szerint egy új áruház jelentős forgalomnövekedést jelent a környéken, ez pedig forgalomtechnikai változásokat is okoz, ennek megoldását általában az építtetőnek kell vállalnia. Az is igaz azonban, hogy a felújítások általában szerepelnek a helyi önkormányzat hosszú távú elképzeléseiben. De az is igaz, hogy nem pont akkor akarják megépíteni az új utakat, hanem valamikor a távoli jövőben. Ilyenkor jól jön az önkormányzatnak, ha az üzletlánc magára vállalja ezeket.
Arra is vigyázni kell a láncoknak, nehogy kitudódjon, hol tervezik következő beruházásukat. A Tesco például ingatlanközvetítőkön keresztül keresnek ingatlanokat, ha valahol elterjed az ingatlanpiacon, hogy a cég számára néznek ingatlant, akkor rögtön a duplájára emelkedik az ár. De hasonló történeteket több áruházlánctól is hallottunk.
Az is elképzelhető, hogy a konkurens cég nem örül az új piaci szereplőnek. A Spar kommunikációs vezetője elmondta, a cég expanzióját ez nem akadályozza, mindig csak akkor kezdik meg az építkezést, ha már az összes szükséges engedélyt beszerezték, hogy ne merüljön fel a későbbiekben jogi probléma. Laber Zsuzsa azt is hozzátette, hogy inkább jó tapasztalataik vannak, kevés a problémás eset. Évente 15-20 áruházat nyitnak és elenyésző az olyan eset, amikor ilyen okok miatt csúsznak a nyitással.
A csúszás nem csak bevétel- és forgalomkiesést okozhat a láncoknak. Sok esetben általában előre felveszik a majdani munkatársakat, hogy mindenki készen álljon nyitásra. A Spar mint akkreditált oktatási intézmény a kereskedelmi oktatásban jelentős szerepet vállal, munkatársaik szakképzett dolgozók. Ha valamilyen probléma miatt mégsem tud időben megnyitni az áruház, akkor a már felvett munkaerőt megpróbálják elhelyezni a környező üzletekben. Az új munkatársak az átmeneti időben is munkaviszonyban állnak, megkapják teljes fizetésüket.