További Magyar cikkek
Az easyJet felmérése szerint a magyar és a lengyel utazók közül repültek a legtöbben eddig diszkont légitársasággal (magyarok 63 százaléka és a lengyelek 77 százaléka), míg ez az arány a cseheknél és a törököknél 49 százalék, a horvátoknál és a szlovéneknél mindössze 25 százalék és 30 százalék körül alakul.
Miért pont diszkonttal?
A legtöbb válaszadó az utazási idő lerövidülését nevezte meg, míg a második leggyakoribb válasz a biztonság és a kényelem volt. A válaszadók legnagyobb része (Horvátországban, Szlovéniában és Törökországban több mint 90 százalékuk) úgy gondolja, hogy a diszkont légitársaságok legnagyobb előnye az alacsony ár. Csak a magyarok neveztek meg más érveket is elsődlegesnek a diszkont légitársaságok mellett, mint például a 24 órán át elérhető online foglalási rendszert és az elektronikus jegyeket.
A légitársaság kiválasztásakor minden országban az ár az elsődleges szempont. Emellett a horvátok 65 százalékának különösen fontos a légitársaság hírneve is, míg a törökök 71 százaléknak és a szlovének 51 százalékának a járatok menetrendje a meghatározó. A szlovének 45 százaléka a foglalási és a fizetési rendszert is figyelembe veszi a légitársaság választásánál. A magyar utazók számára az ár és a menetrend után az újszerű szolgáltatások - mint például online foglalás és utasfelvétel, gyorsabb előrejutás a beszállásnál, korábbi járatra való ingyenes átfoglalás, valamint a célállomás, az utazás időpontja és az utas nevének módosítása - (25 százalék) szerepelnek a legfontosabb szempontok között, csakúgy mint a horvátoknál és a szlovéneknél (38 százalék, 34 százalék).
A felmérés eredménye jól tükrözi azt a trendet, hogy egyre többen részesítik előnyben az online foglalást. A magyarok 40 százaléka, a törökök 61 százaléka, a lengyelek 83 százaléka foglalja online ülőhelyét. A magyarok és a szlovének körében az utazási irodák (44 és 56 százalék), a horvátok körében pedig az értékesítőláncok népszerűek (46 százalék), míg a csehek 34 százaléka a repülőtéren veszi meg a repülőjegyét.
Az online fizetési eszközök közül a hitelkártya a törököknél a legnépszerűbb (a válaszadók 90 százaléka használja), míg a magyarok 34 százalékkal a sereghajtók. A magyar utazók 32 százaléka dombornyomott betéti kártyával, 26 százaléka elektronikus betéti kártyával, 13 százaléka pedig prepaid kártyával fizet.
A fedélzeten
Általánosságban elmondható, hogy a légikísérők biztonsági bemutatóját mindenki figyelemmel kíséri. A magyar utasok 88 százaléka tesz így, míg a horvátok nagyrésze például megnézi a bemutatót, azonban 45 százalékuk nem igazán figyel oda a hallottakra. A lengyelek úgy vélik, hogy semmilyen biztonsági megelőzés nem lenne hatásos egy légiszerencsétlenség esetén, így 67 százalékuk nem figyel oda a biztonsági bemutatóra.
Repülés közben az összes megkérdezett 33 százaléka általában olvas, 31 százalékuk pedig alszik. A horvát, a lengyel és a szlovén válaszadók (74, 74, 71 százaléka) szívesen beszélgetnek a mellettük ülővel, még akkor is, ha csak a repülőn ismerték meg egymást. Érdekesség, hogy egyik ország utasaira sem jellemző, hogy zenét hallgatnak vagy dolgoznak repülés közben.
Clooney és a kávé
Ha az utasok egy kívánsággal élvezetesebbé tehetnék az utazást, akkor a válaszadók 39 százaléka gyorsabb előrejutást a beszállásnál, 26 százaléka az internethozzáférés lehetőségét választaná. Az online utasfelvétel a magyarok 23 és a lengyelek 19 százalékánál, míg a mobiltelefonhasználat a csehek 33 és a magyarok 27 százalékánál szerepelt előkelő helyen a kívánságlistán.
Arra a kérdésre, hogy ki mellett ülnénk a legszívesebben a repülés során, a magyar, horvát és a szlovén férfiak többsége Angelina Jolie-ra szavazott. A nők válaszai kevésbé voltak egybehangzóak, George Clooney és Brad Pitt azonban messze vitte a pálmát. Törökországban előkelő helyen végzett Jennifer Lopez és Tom Cruise is.
A eltérő nemzetiségű emberek különböző módon ütik el az időt, miközben a beszállásra várakoznak. A magyarok legszívesebben újságot vásárolnak vagy isznak egy kávét. A szlovénok hasonlóan cselekednek, ők azonban általában felhívják egy barátjukat vagy családtagjukat is. A lengyelek és a csehek újságot vesznek, felhívják a családjukat, ők azonban ritkán isznak kávét utazás előtt. A törökök és a horvátok általában imádkoznak is felszállás előtt.