Ötödik éve tartja első helyét Kína a működőtőke-befektetések (FDI) szempontjából a világ legvonzóbb országainak listáján - derül ki az A.T. Kearney nemzetközi tanácsadó felméréséből, amelyet a legnagyobb multinacionális vállalatok vezetőinek megkérdezésével állítottak össze.
A megkérdezett cégek együttesen több mint 3800 milliárd dolláros forgalmat bonyolítanak le évente. A 25-ös lista második helyén ismét India áll, amely 2005-ben szorította le a harmadik helyre az Egyesült Államokat. Az A.T. Kearney szakértői szerint az idei lista egyértelmű nyertesei a nagy ázsiai feltörekvő gazdaságok és más fejlődő országok, így az idén először feljövő közel-keletiek, élükön Szaúd-Arábiával.
Az Egyesült Államok a gazdaság gyengélkedése ellenére megőrizte helyét. A vezető nyugat-európai országok az élénkülésnek köszönhetően ugyan lejjebb csúsztak, de megmaradtak az élvonalban. A tanulság mégis az, hogy a világgazdaság hatalmi súlypontja egyre inkább áttolódik a fejlettről a fejlődő piacokra - állította az A.T. Kearney elnök-vezérigazgatója, Paul A. Laudicina.
A verseny egyértelmű vesztese Kelet-Közép-Európa. Bár a világcégek vezetői látnak befektetési lehetőségeket a térségben az alacsony munkaerőköltségeknek és Nyugat-Európa közelségének köszönhetően, de aggasztja őket a korrupció és a reformok hiánya.
Ez tükröződik a rangsorban is, amelyből az idén kiesett a tavaly még 11. Magyarország és az akkor 25. Románia. Lengyelország a tavalyi ötödikről az idén a huszonkettedik helyre csúszott vissza, míg Csehország a tizenkettedikről az utolsó helyre zuhant.