Tegnap kora délután tették közzé az USA-ban a szolgáltatószektor teljesítményét jelző indexet, ami a várakozásokat rendesen alulmúlta és újabb bizonyítékát adta annak, hogy a világ legnagyobb gazdasága recesszióba süllyedt. A negatív hangulat átterjedt a fejlett és feltörekvő piacokra is.
Ma közép-európai idő szerint hajnalban a távol-keleti börzék is szakadtak, ami előrevetítette, hogy Európában a mai nap is borús lesz. A hazai tőzsde a kereskedést 2 százalék feletti mínuszban kezdte, igaz, azóta picit feltornászta magát. Ez azonban csak a veszteség csökkentésére volt elegendő, a BUX délre megfelezte a nyitáskori veszteségét.
A forint közben ütemesen gyengült. A régiós devizák között a forint kapta a legnagyobb pofont fogalmazott laptársunknak, a Portfolio.hu-nak egy devizakereskedő. Délelőtt 1 euróért 261 forintot is kellett adni a bankközi piacon. Ez kéthetes mélypont. Azóta minimálisan erősödött a hazai valuta. Legújabban, délután fél háromkor azonban intenzív gyengülés vette kezdetét, a hazai valuta árfolyama a 262,50 forint/euró szintet közelítette.
A forint a régiós valutákhoz képest nagyobb értékvesztése mögött a Fitch hitelminősítő intézet tegnap kiadott értékelése húzódik meg. A Fitch tudatosította, hogy jó darabig ne is számítson Magyarország felminősítésre, sőt a 2010-es választások a költekezés beindulása miatt aggodalmát fejezte ki az intézet.
Nem lehet tudni, hogy egy nagyobb forinteladási hullám kezdete a mostani gyengülés, vagy csak az elmúlt napok forinterősödésének korrekciója, érzékeltette a Portfolio.hu-nak még délelőtt nyilatkozva a piaci bizonytalanságot egy kereskedő. Szerinte az elmúlt másfél évben rendre erős ellenállásnak bizonyuló 262-es árfolyamszint könnyen meglehet rövid távon a forint-euró árfolyamban, de ha tartós lesz a kedvezőtlen piaci hangulat, akkor eleshet ez a szint és akár 265-268-ig is emelkedhetnek a jegyzések.