További Magyar cikkek
Ami tegnap nem jött össze, az ma sikerült: kilenc óra után nem sokkal a forint áttörte a 240-es forint/euró szintet. Ez az újabb ötéves csúcs azt jelenti, most már erősebb a hazai fizetőeszköz, mint a február végén eltörölt sáv erős széle, 240,01 forint/euró. Fél 10-kor már 239,30 volt a kurzus.
A kora délelőtti felértékelődésnek 10 óra körül vége szakadt, azonban - mint utóbb kiderült - csak átmenetileg. Délután 2 órakor ismét egy erősödési hullám érte el a hazai fizetőeszközt. Az euró pillanatok alatt átlépte a 239-es szintet és délután fél három táján 238,50 forint/euró körül mozgott a kurzus.
Nincs túlvéve a forint
Nem találja túlzott mértékűnek a forint/euro relációban a piaci pozícionáltságot vizsgálata alapján az UniCredit bécsi elemzője - olvasható a Portfolio.hu-n. Tóth Gyula szerint - akinek kommentárja még azt megelőzően született, hogy ma 9 óra után áttörte a 240-es szintet lefelé a forint/euro kurzus - mivel lényegében nincsen túlzott mértékű forint melletti pozíciók a piacon, így a magyar fizetőeszköz további felértékelődése valószínűsíthető.
Tegnap négy fillérre megközelítette ezt a lélektani határt a forintkurzus, azonban onnan visszapattant és a 240-241 közötti sávban ingadozott. Tegnap délután több devizakereskedő is azt valószínűsítette, csak idő kérdése a 240 alatti árfolyam.
Lapunknak nyilatkozó elemzők szerint ebben a helyzetben, vagyis hogy kevesebbet ér 1 euró 240 forintnál, a hazai valuta könnyen 238-ig erősödhet tovább, az lehet a következő támasz. Ez a jóslat beigazolódni látszik.
Az erősödés okai
Globális és hazai tényezők egyaránt a forint erősödését okozzák. A pénz- és tőkepiacokon jó a hangulat, a fejlett országok jegybanki vezetőitől érkezett jelzése hatására a feltörekvő piaci devizák, köztük a forint, erősödéssel reagál erre. A hazai okok között említhető a Mercedes döntése, mely szerint Kecskeménten építi fel 200 milliárd forintos beruházással gyárát; a tegnapi béradatok, amelyek szinte biztossá tették, hogy hétfőn az MNB kamatot emel; a Goldman Sachs befektetési ház tegnapi ajánlása 233-ig szaladó forintárfolyamot vizionált.
Egy kis múltidézés
A mostaninál erősebb nominális szinten a forint csupán akkor volt, amikor 2003 januárjában - az akkor még 235-ös - sávszél elleni támadást indított a piac. Júniusban aztán a sávot 240-ig tolta vissza a gazdaságpolitika, így a 2008 januári sáveltörlés előtt nem is volt lehetősége a forintnak tovább erősödni - írja laptársunk, a Portfolio.hu.
Az eseménynek elsősorban lélektani jelentősége van: a sáveltörlés mostantól nem szimbolikus, hanem nagyon is gyakorlati lépésnek számít. Ezzel a gazdaságpolitika nyilvánvalóan áldását adta arra az antiinflációs politikára, amit a csehek és a szlovákok (és valamelyest a lengyelek) alkalmaztak az elmúlt években, és az árfolyam nominális felértékelődésével kényszerítette ki, hogy a gazdasági szereplők alacsonyabb inflációs környezetet alakítsanak ki.