Jobb a forint, mint egy éve
252,65 forint volt az MNB adatai szerint tavaly január 2-án a hivatalos euró-devizaárfolyam. Az MNB közlése szerint ez az érték ma 251,28 forint. Ha csak a két adatot vetjük össze, úgy tűnhet, mintha kitörölték volna az elmúlt 12 hónapot, amelyben közel 35 forinttal drágább euróval is számolnunk kellett.
Sőt: az Index által megkérdezett elemzők úgy látják, az egyelőre még nagyon alacsony, továbbra is ünnepi hangulatú forgalomban van esély a további erősödésre is. Nyeste Orsolya, az Erste elemzője szerint ezt segítheti a kedvező feltörekvő piaci hangulat, Török Zoltán, a Raiffeisen elemzője pedig azt is hozzáteszi, hogy a január hagyományosan "jó hónap" a devizapiacon. Tavaly éppen egy hetet kellett várni, hogy az árfolyam 250 alá süllyedjen: január 9-én 249,99-es értéket jegyzett fel az MNB. A szakértők szerint most is van esély arra, hogy a forint elérje a 250 alatti szinteket, de Nyeste Orsolya azt is hangsúlyozta: ez a jelenlegi makrogazdasági helyzetben már megalapozatlan lenne.
Nem itt dől el
De nem csak emiatt számít mindkét elemző arra, hogy előbb-utóbb negatív, azaz a forint gyengülésével járó korrekció jön. Nyeste Orsolya szerint az év egészére a 250-260 közötti árfolyamsáv lehet irányadó.
A fordulatot alapvetően nem hazai okok magyarázhatják majd - értett egyet a két szakértő. Erre utal az is, hogy a piac lényegében nem foglalkozott a Moody's karácsony előtti leminősítésével sem.
Nem itt dől el
Török Zoltán szerint bár a februári inflációs adat magas lesz, erre számít a piac, mely most sokkal inkább az egyensúlyi folyamatokra koncentrál. Ebből a szempontból nem várható meglepetés. Nyeste Orsolya szerint a költségvetés hiánycélja, illetve a hiány havi alakulása is a tervezettnek megfelelően alakulhat.
Az Erste elemzője úgy véli, meghatározó lehet, hogy az amerikai gazdaságban milyen forgatókönyv érvényesül, mekkora lesz a gazdasági növekedés ütemének visszaesése, és ezzel összefüggésben milyen kamatpolitikát folytat majd a jegybanki szerepet betöltő Federal Reserve. A mostani várakozások alapján nem lesz veszélyes mértékű, recessziós jellegű visszaesés, a Fed pedig kamatcsökkentésbe fog. Ez jót tenne a kamatelőnyüket kihasználni képes feltörekvő piaci országoknak. Ugyanakkor éppen ezzel összefüggésben gyengülhet tovább a dollár az Európai Központi Bank kamatemelésével is megtámogatott euróval szemben - a forint az amerikai devizával szemben már közel kétéves csúcsára jutott, a dollár ma 190 forint alatt is járt.