Gátszakadás: 269 felett járt az euró
További Magyar cikkek
A zloty velünk tart
Nemcsak a magyar, a többi régiós deviza is nyomás alatt volt a nap kezdetén, a mai EKB-kamatdöntés miatt. A befektetők délelőtt attól tartottak, Jean-Claude Trichet EKB-elnök sajtótájékoztatóján a vártnál is keményebb hangot üthet meg a további kamatemelési kilátásokkal kapcsolatban. Ez a régiós devizákra további nyomást hozhat. Kamatemelés végül nem történt, és Jean Claude Trichet, az Európai Központi Bank elnöke a mai kamatdöntést követő sajtótájékoztatón kijelentette: az, hogy a piacok nagy valószínűséget tulajdonítanak a májusi újabb kamatemelésnek, nincs összhangban a Kormányzótanácsban uralkodó véleménnyel. Trichet nyilatkozata nyomán az euró jelentősen veszített értékéből egyebek között a dollárral szemben, a régiós devizák pedig jelentős erősödést produkáltak a közös európai fizetőeszközzel szemben.
Járai beszólt
A Portfolio rámutat: elemzők szerint a piac Járai Zsigmond jegybankelnök szerdai nyilatkozatát egyfajta "bátorításként" értelmezhette, hogy tartósabban 265-ös kurzus felett tartva a forintot kamatemelést tud kiharcolni, mivel a jegybanki inflációs célok veszélybe kerülnek. Járai azt mondta: a forint elmúlt időszakbeli gyengülése egyelőre még nem veszélyezteti a jegybank inflációs céljait, de ha huzamosabb ideig 265 körül marad az euróval szembeni árfolyam, akkor a 2007-es folyamatos 3 százalékos célt több tized százalékponttal meghaladhatja a pénzromlás üteme.
A konkrét árfolyamszint említése visszalépés ahhoz az elmúlt hetekben követett kommunikációs stratégiához képest, miszerint az MNB egyre kevésbé fokuszál a mindenkori forint/euró árfolyamra, illetve a korábbinál kisebb az árfolyam szerepe az infláció alakulásában - kommentálta a kijelentéseket Tóth Gyula, a bécsi BA-CA elemzője. Véleménye szerint nem volt szerencsés konkrét árfolyamot említeni, emiatt a múltban többször is komoly problémái voltak a jegybanknak. Tóth szerint a kijelentés könnyen a forint további gyengítésére ösztönözheti a szereplőket, hogy teszteljék a jegybank tűrőképességét. Ennek ellenére a bank nem számít arra, hogy a jegybank a legközelebbi kamatmeghatározó ülésén a kamathoz nyúlna, amely egyébként április 24-én (egy nappal a választások második fordulója után) lesz.