További Magyar cikkek
Megszületett a végeredmény, az Index olvasóinak szavazatai alapján a legelső, 1946-ban forgalomba hozott egyforintos a legszebb. Összesen hatezer szavazat érkezett erre az érmére és viszonylag magas pontszámot, 7,19-et kapott. A legtöbben a legmagasabb, tizes pontszámra szavaztak, összesen 1629-en, a legkevesebben a kettesre (134-en), de az egyesre is kevés szavazat érkezett (166).
Úgy tűnik, a legújabb sorozatú egy- és kétforintos is megnyerte tetszésüket, a kétforintos végzett a második, az egyforintos a harmadik helyen 6,88 és 6,82 ponttal. A majdnem azonos pontszám majdnem azonos arányokat is takar, mindkét érménél a tizesre érkezett a legtöbb szavazat, az egyforintosra 1669, a kétforitosra 1623. Így elmondhatjuk, hogy a legtöbb tizes voksot a legújabb, 1993-as egyforintos kapta. Öszességében a legtöbb szavazat is erre a két érmére érkezett, az egyesre 6368, a kettesre 6541.
A Bélás
A legelső kétforintos a negyedik helyre került, míg a Bélás, az 1970-es kettes az ötödikre. Ez némileg meglepett minket, azt gondoltuk, hogy erre érkezik majd a legtöbb szavazat, hiszen saját neve is volt. Bár olvasóink közül többen jelezték, hogy a Bélás elnevezést nem csak erre a sorozatra használták, hanem a korábbiakra is. Többféle magyarázatot kaptunk arra, miért is hívták így a kettest az emberek. Az egyik változat szerint a börtönszlengből jött át a köznyelvbe a szó. A mallér szót használták a tízforintosra, a bémallért a huszasra. Elképzelhető, hogy a kétforintos az utóbbi rövidüléséből kapta a nevét.
A másik magyarázat, hogy a héber ábécében a második betű a beth, a héber betűk számokat is jelentenek és ez jelöli a kettest. Állítólag a tolvajnyelvből jött át a köznyelvbe, és a tolvajnyelvben elég sok héber eredetű szót találunk. De a legegyszerűbb magyarázat – mely persze visszautal az előzőre – hogy az ábécében a második betű a bé, így lett bés, bélás a kétforintos. Végül még egy magyarázat érkezett, mely szerint a bélás egy telefonérme volt, amivel nyilvános telefonfülkékben lehetett telefonálni. A mérete megegyezett a kétforintossal, amellyel később szintén lehetett telefonálni, és innen a név.
Nem meglepő, de a legkevésbé a Rákosi címeres érmék tetszettek önöknek, az egyforintos és a kétforintos is nagyon alacsony pontszámot kapott. Igaz, még itt is volt olyan, aki a maximum 10-est kattintotta, de mindkét érménél az egyesre érkezett a legtöbb voks.