Két befektetőnek ér félmilliót a Fradi

2007.08.15. 12:50
Noha már túl vagyunk az Üllői úti ingatlanegyüttes értékesítésére eredetileg meghirdetett pályázati határidőn – igaz, azt menet közben eltolták egy hónappal –, egyelőre mindössze két befektető vásárolta meg a nettó félmillió forintba kerülő pályázati dokumentációt. Két éve, amikor a Puskás stadion 2005-ben kezdődő felújítását ígérték, 14-en vásárolták meg a dokumentációt, de végül csak hatan pályáztak.

Augusztus elején döntött úgy az FTC elnöksége, hogy felkéri a Kincstári Vagyoni Igazgatóságot (KVI): augusztus 13-ról módosítsa szeptember 17-re az Üllői úti 6+2 hektáros ingatlanegyüttesre kiírt pályázat határidejét (ez meg is történt, a KVI honlapján már új határidővel szerepel a kiírás).

Akkor a klub hivatalos honlapján is megjelentetett közleményben azt írták, hogy az FTC elnöksége több partnerrel, köztük több újonnan felmerülő tőkeerős céggel is tárgyal a pályázati részvételről. A potenciális befektetők "az idő rövidsége miatt aggodalmukat fejezték ki" – indokolták a klubnál a határidő módosítását.

Az állam már keresett az üzleten

Az üzleti körök rohamos érdeklődésének némileg ellentmond, hogy a pályázati dokumentációt eddig mindössze két érdeklődő vásárolta meg – tudta meg az Index a KVI vezérigazgatójától. Zelles Sándor részleteket nem árulhatott el arról, kik vették meg a dokumentációkat, és azt sem közölhette, hogy a két vevő bármelyike benyújtotta-e már az ajánlatát.

Az Üllői úti ingatlanpályázat dokumentációját áfával 600 ezer forintért lehet megvásárolni, vagyis a nettó ára nagyjából háromhavi átlagfizetéssel egyenlő. Aki pályázni akar, annak már mélyebben a zsebébe kell nyúlnia: csak ajánlati biztosítékként 400 millió forintot kell átutalnia a kincstárnak, igaz, ez az összeg a majdani vételárba beszámít.

Lemondott a Fradi-elnök félmilliárdról?

Lemondott Rieb György, az FTC elnöke egy keddi találkozót, amelyen egy potenciális támogatóval, Rácz Györggyel tárgyalt volna – írja az nb1.hu. A sportportál szerint Rácz hajlandó lett volna 500 millió forinttal támogatni a Ferencvárost, azonban a klub így aligha juthat hozzá a pénzhez, Rácz ugyanis szerdán külföldre utazik – írta az nb1.hu

Ez utóbbi több tételből tevődik össze: a jelentkezőnek 800 millió forintot kell fizetnie a jelenleg NB II-es futballcsapatot üzemeltető cég 80 százalékos, nem egészen 20 millió forint névértékű részvénycsomagjáért, továbbá legalább 1,5 milliárd plusz áfát fizet az FTC-nek a létesítményhasználati jog megváltására (az FTC ezekből a pénzekből törlesztheti több mint egymilliárdos adósságát). A vevőnek emellett vállalnia kell, hogy két éven belül legalább 1,2 milliárd plusz áfát költ a stadion felújítására. A sportklubnak és szakosztályainak 25 évre helyet kell biztosítania a stadionban, valamint gondoskodnia kell legalább 30 ember irodai elhelyezéséről.

Kedvezőtlen előjelek

Ha több olyan vevő is jelentkezik, aki teljesíti a felsorolt elvárásokat, vagyis érvényes pályázatot nyújt be, és a megajánlott két legjobb ár között nincs húsz százaléknál nagyobb eltérés, versenytárgyaláson dől el, kié lesz a Fradi-ingatlan. Ha viszont csak egy érvényes ajánlat érkezik, nyilvános ártárgyalás helyett az ajánlattevő módosíthatja a benyújtott dokumentációt (ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy a kötelezően elvárt legkisebb áron veheti meg a területet).

Hogy a pályázati dokumentációt megvásárló két érdeklődőben hány fog jelentkezni, azt most még nem tudni. A jóslásokat megkönnyítheti, hogy amikor 2004-ben a Puskás stadion felújítására-átépítésére hirdetett ötletpályázatot az akkor még létező sportminisztérium, 14 érdeklődő vette meg a dokumentációt – igaz, az csak nettó 100 ezer forintba került, viszont a résztvevőknek semmire semmilyen jogot nem biztosítottak –, és csak hat cég adott be pályázatot. Igaz, a 2005-ben elindítani tervezett projektből végül semmi nem lett – leszámítva azt, hogy az állam keresett a bolton nettó 1,4 milliót.