Európai föld alatti földgáztároló-hálózata fejlesztésére és saját vezetékrendszer létrehozására készül a földrész fő gázszállítója, az orosz Gazprom. Az eddig Európában bérelt tárolókban tulajdonhányadot kíván szerezni, de újakat is létrehozn jelentette be egy szentpétervári konferencián a cég tárolásért felelős vezetője, Szergej Hant.
A kiválasztott országokban lévő Gazprom-érdekeltségek eközben önálló vezetéki társaságokat hoznak létre, ezeket még az év folyamán egységes szervezetbe olvasztja az európai tárolásra és szállításra a múlt év végén létrehozott Gazprom-PHG társaság. Élére Anatolij Szizonyenko áll – számol be az Interfax. A hírből nem derül ki, hogy az orosz óriásvállalat beéri-e majd kisebbségi hányaddal a meglévő gáztárolókban, s az sem, hogy az új vezetéki cégekbe beenged-e más társaságokat is.
Tárolók először nyugaton
Nem ismert a terv költségigénye sem. Elsőként Németországban, Ausztriában és Nagy-Britanniában kíván gáztároló-tulajdonossá válni. A német RAJ AJ és az orosz-német Wingas társasággal az ausztriai Haidachban új gáztárolót létesítene a RIA Novosztyi híre szerint, a vállalkozásban mind a három cég egyenlő arányban, 33 százalékkal vesz részt.
A Gazprom félmilliárd köbméteres kapacitású föld alatti gáztárolót kíván nyitni Belgiumban, Romániában és Olaszországban is. A belgiumi terv kapcsolódhat az Európába néhány év múlva oroszt gázt hozó Északi Áramlat vezeték beruházásához. A romániai tárolási szándék mögött az állhat, hogy mégsem került le a napirendről az, hogy közös lenne a Gazprom dél-európai gázvezetékének és a vele rivális Nabucco vezetéknek a balkáni szakasza.
Magyar tervek
A társaság magyarországi tervei részben ismertek. A Mollal 10-15 milliárd köbméternyi kereskedelmi gáztároló és egy, Magyarországot átszelő új gázimportútvonal létesítésére készül. Két variációt vizsgálnak. Olcsóbb lenne a célra a Mol meglévő hálózatát használni a szerb határtól az osztrákig, esetleg néhány kompresszor telepítésével. A hálózat eléri a meglévő gáztárolókat és a magyar-orosz tárolásra kiszemelt Hajdúszoboszló környéki területet is.
Viszont a hálózaton a Mol nem kíván osztozni. Drágább lenne új vezetéken hozni Románia felől a gázt, így viszont könnyen jutna a magyarországi vezetékérdekeltséghez a Gazprom. Európa is jobban járna, mert azonos lehetne a dél-európai vezeték, valamint a Nabucco romániai és magyarországi szakasza, vagyis egyszerre bővülnének a gázszállítási irányok és a források is. Itteni tárolóérdekeltséget a Gazprom az E.On Földgáz Storage Zrt.-től szerez a már eldöntött részvénycsere révén.