Lassan nő a magyar GDP

2006.12.08. 12:50
A korábban vártnak megfelelően 3,9 százalékos volt a gazdasági növekedés a harmadik negyedévben. Jövőre jön a visszaesés, amelynek mértéke az export alakulálásán - így jelentős részben az európai konjunktúrán - múlik. A szlovákok közben elhúznak mellettünk.

Magyarország bruttó hazai terméke 2006 harmadik negyedévében 3,8 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva. A naptári hatás kiszűrésével ugyanez a növekedési ütem 3,9 százalék. Az első három negyedévben a gazdasági növekedés mértéke 4,2 százalék volt. Az előző negyedévhez képest a gazdasági növekedés 1,0 százalék volt a szezonálisan kiigazított adatok szerint.

A gazdasági növekedést termelési oldalról továbbra is elsősorban a feldolgozóipar és a pénzügyi tevékenység teljesítménynövekedése húzta. A GDP felhasználási oldalán a termékek és szolgáltatások kivitele továbbra is dinamikusan nőtt, míg a belföldi felhasználás kismértékben csökkent. A magyar GDP növekedési üteme az utóbbi negyedévekben csökkenő mértékben, de továbbra is (a harmadik negyedévben több mint 1 százalékponttal) meghaladja az Európai Unióét - áll a KSH gyorsjelentésében.

Lemaradunk

De messze elmarad a Szlovák növekedési ütemtől: Pozsonyban éppen csütörtökön erősítették meg hivatalosan is, hogy a novemberben közzétett, minden várakozást felülmúló 9,8 százalékos harmadik negyedévi növekedésről szóló becslés helyes volt. Ezzel 424,9 milliárd koronát (11,81 milliárd euró) ért el a GDP, amely folyó áron 13,9 százalékkal bővült a tavalyi harmadik negyedhez viszonyítva.

Javul a külkermérlegünk
2006. január-októberben a kivitel értéke 12 585 milliárd forintot, a behozatalé 13 104 milliárd forintot tett ki - jelentette a KSH. Az export értéke 24, az importé 22 százalékkal nőtt 2005 első tíz hónapjához képest. Euróban számolva a kivitel értéke 16, a behozatalé 14 százalékkal bővült. A külkereskedelmi mérleg hiánya 518 milliárd forint (1956 millió euró) volt, ami 105 milliárd forinttal (571 millió euróval) kevesebb az egy évvel korábbinál. 2006 októberében - a KSH első becslése szerint - a kivitel értéke 1438 milliárd forintot, a behozatalé 1497 milliárd forintot ért el, ami az export esetében 28, importban pedig 24 százalékos növekedést jelent az egy évvel korábbi szinthez képest. Az októberi kivitel 75, a behozatal 66 százalékát az Európai Unió tagállamaival bonyolítottuk le.

A hazai harmadik negyedéves adat nem változtatott éves előrejelzésünkön, továbbra is 3,9 százalékos növekedéssel számolunk 2006 egészére - mondta az Indexnek Erdős Szabolcs. Az Ecostat kutatója szerint a hazai adat nem hozott meglepetést, a belső beruházások, elsősorban a bruttó állóeszközök, azaz utak, lakások építésének visszaesése hatott negatív irányba, míg az export növekedett. Jövőre az ideinél jelentősebb hatással bír a belső fogyasztás már most is érzékelhető visszaesése, így a 2007-ben 2-2,5 százalék közé visszaeső növekedési ütemben még nagyobb szerep juthat az exportnak.

A szlovákok mélyről jönnek

Ez növeli a kiszolgáltatottságot, hiszen a kivitel azon is múlik, hogyan alakul a helyzet az uniós országokban: az EU utóbbi időszakban érzékelt meglódulását jelenleg jobban tudta kihasználni a többi visegrádi ország. Erdős Szabolcs szerint azonban Magyarországot Szlovákiával összehasonlítani több szempontból sem szerencsés: a szlovákok alacsonyabb bázisról indulva produkálják a jelenlegi, történelmi rekordot jelentő növekedési ütemet, úgy, hogy az ottani működőtőke-beáramlás most éli meg azt, amit a magyar és a cseh gazdaság a kilencvenes években.

Hozzátette: a vásárlóerő-paritáson mért egy főre jutó GDP tekintetében Csehország az uniós átlag 70, Magyarország 62, Szlovákia 51 százalékát hozta a legutóbbi adatok szerint. A cseheknek azonban éllovas helyzetük ellenére is sikerül kiváló növekedési ütemet tartaniuk: a GDP a harmadik negyedévben 5,8 százalékkal haladta meg a tavalyi harmadik negyedévit, közölték a cseh statisztikai hivatalban pénteken. Az éves összehasonlítású növekedés lassult: az első negyedévben 6,4 százalékos, a másodikban 6,0 százalékos volt a többlet az egy évvel korábbihoz képest. A korábbi, kedvezőbb adatokat pénteken módosították az előzőleg közölt első negyedévi 7,1 százalékról és a második negyedévi 6,2 százalékról.