A második negyedévi GDP-adat megegyezett a várakozásainkkal - mondta a Napi Gazdaságnak Palócz Éva, a Kopint-Tárki Zrt. igazgatója. Emiatt nem kell módosítaniuk az idei éves prognózisukon, amely szerint a magyar GDP 2,0-2,5 százalék közötti ütemben (a legnagyobb valószínűséggel 2,2 százalékkal) nő. A Kopint szerint a jól alakuló mezőgazdasági termelés mellett az év második felében további növekedési impulzust adhatnak az EU-forrásokból meginduló állami beruházások. A lakossági fogyasztás az idén várhatóan stagnál, a háztartások jövedelmi viszonyai legfeljebb kismértékben javulnak. Palócz szerint már a második negyedévben éreztette hatását a lassuló uniós konjunktúra, ezt jelzi, hogy a külkerforgalmon belül bár lassult, de továbbra is viszonylag magas maradt a kivitel dinamikája, míg a behozatalé felzárkózott ahhoz, a külkereskedelmi szufficit pedig csökkent.
Az év hátralévő részében várhatóan jól kirajzolódnak majd a belföldi kereslet enyhe élénkülésének és a külső konjunktúra gyengülésének hatásai - írta az ICEG kutatóintézet július közepén publikált prognózisában. A kutatók szerint mivel a külső keresletnél egyértelmű lefékeződés várható, az ipari hozzáadottérték-növekedés is valószínűleg lassul. Az ellentétes folyamatok eredőjeként a GDP 2008-ban legnagyobb valószínűséggel 2,1 százalékos ütemben bővülhet, bár a vártnál lényegesen jobb mezőgazdasági termelés ezt felfelé, legfeljebb 2,5 százalékig tolhatja. Jövőre túlnyomó részben már a belföldi kereslet erősödése táplálja a GDP-t, amely az ICEG várakozásai szerint 3,2 százalékkal bővülhet.
Tartja eddigi, 2008 egészére 2,0-2,5 százalékkal számoló (ezen belül 2,3 százalékot váró) előrejelzését a Pénzügykutató Zrt. is - tudtuk meg Petschnig Mária Zita főmunkatárstól. A szakértő nem számít további jelentős gyorsulásra, bár a piaci várakozásnál és az ő személyes prognózisánál is kissé jobb lett a másik negyedéves növekedési adat. Megítélése szerint a második három hónapban már éreztette hatását az agrárium jó teljesítménye. Ezzel együtt továbbra is az a fő kérdés, hogyan megy végbe a trendváltás, azaz a növekedésben mikor és hogyan veszi át a húzószerepet az exporttól a belső fogyasztás - véli Petschnig.
A kutatóintézetek közül továbbra is a GKI Gazdaságkutató Zrt. a legoptimistább, a maga 3,0 százalékos idei GDP-prognózisával - derül ki a legutóbbi, augusztus eleji előrejelzéséből. A kutatók ezt főként a jó mezőgazdasági termésre alapozzák. Emellett a dinamikát javíthatja több más - tavaly és az év elején még visszaeső - ágazat, így az építőipar, a kereskedelem és a közszolgáltatások teljesítménye. Az utóbbinál ugyanis a tavalyi csökkenés után idén a vizitdíj eltörlése nyomán minden bizonnyal nő az orvos-beteg találkozások száma.