A gazdasági élénkülés egy része valójában a 2007. évi agrárzuhanás automatikus ellentéte: ebben az ágazatban a 2007. évi 10-15 százalékos visszaesés után 2008-ra átlagos időjárás esetén 10 százalékos növekedés feltételezhető. A GKI az Erste Bank közreműködésével készült előrejelzésében úgy látja, a közösségi szolgáltatásokban ugyan még mérséklődik a GDP, de már az ideinél kisebb ütemben. A mezőgazdaságon és a közszolgáltatásokon kívüli üzleti szektorok együttes teljesítménye idén több mint 3, jövőre közel 5 százalékkal nő.
Az ipari termelés - az európai konjunktúra enyhe lassulása miatt - a 2007. évinél kissé lassabban, körülbelül 8 százalékkal emelkedik, de így is az ipari export marad a gazdasági fejlődés fő húzóereje. Az építőipari termelés lényegesen élénkül. Továbbra is gyors növekedést várható a belföldi turizmusban, a tranzitszállításokban és az üzleti szolgáltatásokban. Minimálisan, de emelkedik a kereskedelem értékesítése is. Így összességében 3,5 százalékkal nő a GDP. Emlékeztetőül: a jegybank mindösszesen 2,4 százalékos bővülésre számít a kormány 2,8 százalékos várakozásával szemben.
Az infláció az emelkedő világpiaci energia-, nyersanyag- és élelmiszerárak ellenére 2008-ban jelentősen mérséklődik, mivel a költségvetési konszolidációs lépések egyszeri áremelő hatása már nem jelentkezik. A kutatóintézet arra számít, hogy az élelmiszerek ára jövőre is közel 10 százalékkal emelkedik (az év végére azonban 6,5 százalék körülire lassul). A háztartási energiahordozók ára 7-8 százalékos mértékben növekszik. Mérséklődik a tartós fogyasztási cikkek árszintje, stagnál a ruházati termékeké. A 2007. évi magas szinthez képest csak kevéssé emelkedik az üzemanyagok ára. A bérek emelkedésétől kissé elmarad, de az átlagosnál gyorsabban nő a szolgáltatások ára.
Így az infláció az idei év végére várható 7 százalék körüli szintről 2008 végére 4 százalékra mérséklődik, s az év egészében 5 százalék körül alakul. Ennek bizonytalansága a világpiaci hatások miatt a szokásosnál is nagyobb.
A jövedelmek növekedése 2008-ban nominálisan lassul, a fehéredés folytatódik. A bruttó keresetek a versenyszférában 7,5 százalékkal, a költségvetési szektorban 6,5-7 százalékkal emelkednek. Így a reálbér a gazdaság egészében hozzávetőleg 1 százalékkal emelkedik. Ezen belül a költségvetési szektorban alig több mint fél százalékkal, a versenyszférában másfél százalékkal nő.
Az adóelkerülés további mérséklődését is figyelembe véve - amit főleg az egészségügyi szolgáltatások járulékfizetéshez kötése kényszerít ki - ez csak 0,5-1 százalékos valós reálkereset-növekedést jelent az üzleti szférában, a 2007. évihez hasonlóan közel azonosat a közszféráéval.