Az építőipar kivételével minden árutermelő ágazat érezhetően lelassult az idén az első negyedévben. Az iparban - régóta nem tapasztalt módon - a kivitel dinamikája még a belföldi értékesítéstől is elmaradt, s ez utóbbi is főleg az energiatermelés miatt emelkedett.
A beruházások viszont a tavalyi IV. negyedévi stagnálás után idén nekilendültek, igaz döntően az autópálya-építésekkel összefüggésben - fűzik hozzá. Megemlítik, hogy ha lassan is, de a múlt év végi visszaesés után újra nőttek a feldolgozóipar beruházásai. Az I. negyedévben az építési beruházások összességében 12, a gépberuházások 3 százalék alatti mértékben emelkedtek - emlékeztetnek. A GKI az idén a beruházások 6 százalékos bővülésével számol.
A foglalkoztatottak száma az év elején lényegében stagnált, a versenyszférában emelkedett, a költségvetésiben csökkent. A munkanélküliségi ráta egy év alatt 1,2 százalékponttal, 7,2 százalékra emelkedett.
Az év hátralevő részében - szezonális okokból is - csökkenést valószínűsítenek, azonban a GKI szerint várhatóan 6,5 százalékos éves átlag magasabb lesz a tavalyi 6,1 százaléknál, továbbra is jobb azonban az EU átlagánál.
A prognózis szerint az idén a reálkeresetek dinamikusan, és a lakosság megtakarításai is a korábbinál sokkal jobban nőnek. A bruttó átlagkereset 2005-ben a versenyszférában 7 százalékkal, a költségvetési területen 9,5-10 százalékkal emelkedik a prognózis szerint. Utóbbi a tavalyról az idei évre áttolt 13. havi bérek idei kifizetését figyelmen kívül hagyva 8 százalék körül lesz, teszik hozzá. A reálkeresetek 5 százalékkal bővülhetnek az idén.
Az infláció az év eleji nagy csökkenés után némi hullámzás mellett stagnál. Májusban valószínűleg csökkent, majd a következő hónapokban - többek között a kőolaj árától függően - kissé emelkedhet. Éves átlagban 3,8 százalék körüli infláció várható, véli a GKI.
A márciusban rendkívül erős forint azóta mintegy 5 százalékkal gyengült, az év során ismét erősödés várható. A jegybanki alapkamat május végén 7,25 százalékra csökkent, ez az Európai Központi Bank 2 százalékos irányadó kamata és az infláció kedvező alakulása alapján további kamatcsökkentést tesz lehetővé, jegyzik meg.