További Magyar cikkek
Két magyar cég már jelezte, hogy termékeikben van indiai guargumi, a termékeket visszahívják - mondta Süth Miklós országos főállatorvos. Németországban és Franciaországban is találtak az anyagból.
Egy Tolna megyei nagykereskedő és egy Pest megyei pékség is jelezte, hogy termékeikben van indiai guargumi. A cégek tájékoztatták partnereiket, illetve visszahívták a termékeket. "Még nem tudjuk - értelemszerűen -, hogy mekkora a benne lévő dioxinszint, egyáltalán átlépte-e, vagy sem a határértéket. De most az él az Európai Unió 27 tagállamában, hogy az Indiából származó guargumit csak hitelt érdemlő dokumentum alapján lehet dioxinmentesnek nyilvánítani" - mutatott rá a főállatorvos.
Az indiai guargumit tartalmazó készítményekből az ország minden részére kerülhetett, egyelőre nem lehet megmondani, hogy összesen hány cég érintett.
Betiltották a szállítást
Az országos főállatorvos a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal Élelmiszerlánc-biztonsági Igazgatóságával felfüggeszttette a guargumi magyarországi felhasználását – közölte Süth Miklós főállatorvos. Az élelmiszerek állagjavítására használatos guargumi felhasználásának felfüggesztését azért rendelték el, mert Magyarországra is kerülhettek dioxinnal szennyezett, Indiából érkező szállítmányok.
A felfüggesztésről az illetékes hatóság az ország összes guargumi-felhasználóját értesítette. Süth Miklós arra kérte az embereket, hogy amennyiben nem fontos, E412-vel jelölt állományjavítót tartalmazó élelmiszert, gyógyszert és takarmányt ne használjanak addig, amíg a szakhatóságok ki nem vizsgálják az ügyet.
Hamis húsáruk Budapesten
Mintegy száz kilogrammnyi hamis húskészítményt foglaltak le az ellenőrök az elmúlt napokban egy budapesti vásárcsarnokban. A Kometa-99 és a Csabahús Kft. címkéjével ellátott kolbászok, valamint a Ludmann Kft. nevével fémjelzett füstölt kenyérszalonna hamisítóját még nem sikerült azonosítani, közölte Süth Miklós. (MTI)
Az Indiából svájci közvetítőn keresztül Magyarországra érkezett szállítmány nem tartalmazott dioxinszennyezést – erről volt szó kedden –, ezen kívül azonban újabb 19, az unió területére érkezett guargumi-szállítmányt azonosítottak. Ezek vizsgálata hosszabb időt vesz igénybe.
Amíg a hatóság hitelt érdemlően nem tudja bizonyítani, hogy egy-egy guargumi-szállítmányban nincs dioxinszennyezés, illetve a dioxinszennyezés mértéke határérték alatti, addig nem engedélyezik az állományjavító anyag belföldi felhasználását. Az anyagot használó cégeket önkorlátozásra kérik. Az egyébként széles körben alkalmazott guargumitól eddig még senki sem betegedett meg Magyarországon, és erre a szakemberek nem is igen számítanak – emelte ki a főállatorvos.
Az a cég állat-egészségügyi bírságra számíthat, amely a tiltást nem tartja be. A bírság mértéke 20 ezer forinttól 5 millió forintig terjedhet. Egy-egy tétel vizsgálata 440 ezer forintba kerül a hatóságnak.
Hétfőn jelentek meg először hírek arról, hogy üdítőitalokhoz használt porban dioxint találtak hazánkban. Akkor még nem guargumiról, hanem az abból készült guaralisztről volt szó. A hatóságok másnap cáfolták ezeket az értesüléseket, mondván: a svájci riasztás nyomán vizsgált cégeknél nem volt szennyezett guargumi és más guaraszármazék sem.
A guarana a Paullinia cupana nevű kúszónövény tisztított magja. A növény maga az Amazonas esőerdeinek egyes elszigetelt foltjaiban honos kúszó cserjeféle. A borsószem nagyságú magot szárítás után porrá őrlik és italokba keverik. Fő összetevője a guaranin, ami kémiailag azonos a koffeinnel. Ez az oka, hogy guarana fogyasztása után az emberek energiája megnő. Az élelmiszeripar a kereskedelemben előforduló guaranát főleg ízesítőként használja, többek között üdítőitalokban.