További Magyar cikkek
Kartell miatt büntettek leginkább
Tavaly a legtöbb bírságot, 638,5 millió forintot kartell megállapodás miatt vetette ki a versenytanács. Ebből 360 milliót tett ki a mobiltelefon végződtetési díjáért kirótt, 203 milliót a mozi üzemeltetők kartelléért megállapított, és csaknem harmincmilliót a budapesti taxis társaságokra kivetett bírság.
A múlt évi összes bírságból további kilencvenmillió forintot a fogyasztók megtévesztésével kapcsolatos esetek miatt róttak ki, 55,5 millió forintot az erőfölénnyel való visszaéléses esetek, 8,4 millió forintot a fúzió kontrollal kapcsolatos versenyszabály-sértések miatt.
Ezzel szemben 2002-ben a 444 milliós összes bírságból, 212 millió forintot kartell megállapodás miatt vetett ki a versenytanács, majd 192 millió forinttal az erőfölénnyel való visszaéléses esetek, 34 millió forinttal a fogyasztók megtévesztésével, míg 6,3 millióval a fúzió kontrollal kapcsolatos versenyszabály-sértések következtek.
Megtévesztés és erőfölény
Két évvel korábban, 2001-ben összesen csupán 73 millió forint bírságot szabott ki a versenyhatóság. Tavaly a 237 versenyfelügyeleti eljárásból 171 zárult határozattal, 66 még folyamatban van, ebből három ügy szünetel. Ehhez hasonlóan 2002-ben 234 eljárásból 174 határozat született. A GVH 2003-ban ötven törvénysértést állapított meg, néggyel többet, mint 2002-ben.
Az elmúlt év december végéig a legtöbb, 33 elmarasztaló határozat a fogyasztók tisztességtelen befolyásolása miatti ügyekben született. Az ilyen típusú ügyekben 19-szer megszüntették az eljárást. Fúzió kontroll ügyben öt törvénysértést állapítottak meg, hárommal kevesebbet, mint 2002-ben, emellett három megszüntető, 61 engedélyező lezárás történt.
Gazdasági erőfölényt hét esetben állapítottak meg 2003-ben, míg húsz alkalommal törvényszegés hiányában megszüntették az eljárást. Kartell-megállapodással kapcsolatban 2003-ban tízszer tártak fel törvénysértést, hattal több esetben, mint a korábbi évben. Négy esetben megszüntették az eljárást a versenybírák, egyszer engedélyezték a kartell-megállapodást, míg három alkalommal úgy ítélték meg, hogy nem volt engedélyköteles az eset.
Az ügytípusok arányát tekintve, a korábbi évhez hasonlóan, 2002-ben is a fúziók iránti kérelmek vezetnek 44 százalékkal, a fogyasztók megtévesztésével kapcsolatos ügyek a korábbi évivel megegyező harminc százalékot képviseltek. Az erőfölénnyel való visszaélés miatt indított ügyek 15, míg a kartell-ügyek 11 százalékot tettek ki.
A GVH versenytanácsa 132 jogorvoslati kérelmet bírált el, ebből mindössze tíznek adott helyet. Döntéseivel szemben a Fővárosi Bíróság 19 fellebbezésből mindössze öt ügyben adott helyt a felperes kérelmének.