További Magyar cikkek
"Önök gyorsabbak voltak mint a Nabucco" – mondta Gyurcsány Ferenc magyar miniszterelnök Vlagyimir Putyin orosz államfőnek csütörtökön Moszkvában, a Déli Áramlat gázvezeték magyarországi szakaszáról való megállapodás aláírása előtt az orosz hírügynökség jelentése szerint. A szerződés aláírására magyar idő szerint délután három előtt került sor a Kremlben. Ezt követően Vlagyimir Putyin orosz elnök azt mondta: aki meg akar győződni a Déli Áramlat gézvezeték előnyéről, annak "csak elő kell vennie egy számológépet": szembeötlő, hogy a Moszkva által javasolt vállalkozás megvalósítható, és támogatják a források. Ha valaki fel akarja ásni a talajt, és csöveket beletemetni (máshol), mi ugyan nem bánjuk - idézte Putyint a Reuters hírügynökség. Az orosz elnök arra utalt, hogy a Nabucco megvalósítása előtt álló egyik akadály az, hogy nem tisztázott, honnan tudna a kapacitásának megfelelő mennyiségű gázt beszerezni a vezetéket építeni szándékozó konzorcium.
A leköszönő orosz elnök szerint "ha ez a tervezet megvalósul, és nincs kétségem afelől, hogy megvalósul, Magyarország szerepe mint fontos kapocs nőni fog az európai energialáncban, és az ellátás stabilitása erősebb lesz".
Gyurcsány Ferenc azt mondta az aláíráskor, hogy Magyarország kész támogatni a Nabucco vezetéket, de úgy véli, a Déli Áramlat előbb épül meg.
Az Indexnek nyilatkozó szakértők szerint azonban a két vezeték egymással egy időben aligha épülhet meg, és amennyiben a Gazpromnak sikerül beelőznie, márpedig a most kötött megállapodás erre utal, akkor a Nabucco akár végleg lekerülhet a napirendről. Van esély ugyanakkor arra is, hogy a most felzúduló USA, illetve főképpen a magát aktívizáló Brüsszel nyomására a Nabucco hirtelen lökést kaphat a konkurencia valóssá vált fenyegetésétől. Egyelőre azonban az államközi szerződések aláírásával a Déli Áramlat már előrébb jár, hiába, hogy a projekt alig fél éves, míg a Nabuccót már négy éve tervezik.
Van új Nabucco-koordinátorunk
Nabucco-ügyi utazó nagykövetet nevez ki a miniszterelnök - közölte Daróczi Dávid kormányszóvivő az MTI-vel csütörtökön. Gyurcsány Ferenc jelezte Vlagyimir Putyin orosz elnöknek, hogy miután a Déli Áramlatról sikerült megállapodniuk, Magyarország több energiát fordít a Nabucco projektre. Az utazó nagykövet feladata lesz többek közt, hogy összehangolja a hat ország kormányközi megállapodásait - mondta el a szóvivő. Tájékoztatása szerint az orosz elnök azt mondta a magyar miniszterelnöknek, megérti a helyzetet, hogy Magyarországnak a több lábon állás az érdeke. Daróczi Dávid beszámolt arról is, hogy a tervezett negyven perc helyett Gyurcsány Ferenc és Vlagyimir Putyin több mint másfél órán keresztül tárgyalt a megállapodásról, mert az orosz elnök azt szerette volna, ha önálló állami garanciát kapnak a projekt megtérülésére, de ezt a magyar kormányfő elutasította. A kormányszóvivő elmondása szerint Gyurcsány Ferenc azzal érvelt, hogy csak a projektben részt vevő két vállalat állapodhat meg egymással bármilyen garanciáról, amit az orosz elnök végül elfogadott.
Brüsszel nem haragszik
A Nabucco gázvezeték-beruházás európai uniós koordinátora szerint nem egymással versengő kezdeményezés a Déli Áramlat és a Nabucco, és nem kifogásolták a Déli Áramlattal kapcsolatos magyar döntéseket az EU-tagországok szakminiszterei sem, jelentette ki csütörtökön Brüsszelben Kákosy Csaba gazdasági és közlekedési miniszter. Elmondta: a tagállamok energiaügyi miniszteri ülése alatt külön találkozott Joziaas Van Aartsen koordinátorral, aki ugyanazon a véleményen van, mint Andris Piebalgs európai bizottsági felelős: két, egymás mellett meglévő kezdeményezésről van szó, és az EU mindkettő megvalósulását támogatja. Az uniós illetékes egyúttal elismeréssel szólt a Nabucco megépülése érdekében tett magyar diplomáciai erőfeszítésekről - tette hozzá Kákosy Csaba. A Déli Áramlat gázvezetékről szóló orosz-magyar megállapodás és projekt nem hátráltathatja a Nabucco gázvezeték sikeres megvalósítását, hangsúlyozta Kákosy Csaba a Jozias van Aartsennel, a Nabucco uniós koordinátorával folytatott megbeszélésén. Magyarország továbbra is erősen elkötelezett a Nabucco iránt és határozott lépésekkel segíti a projekthez fűződő nemzetközi együttműködést - hangsúlyozta a miniszter.
Derült égből
A Déli Áramlatról született megállapodás külföldön és itthon is meglepetés volt, noha annak fényében, hogy az elmúlt egy hónapban Bulgária és Szerbia csatlakozott a projekthez, legalábbis sejteni lehetett volna, hogy folynak magyar-orosz tárgyalások is. A Fidesz elnöke, Orbán Viktor puccsszerűnek minősítette a megállapodást, pártja pedig rendkívüli parlamenti ülés összehívását kezdeményezte, annak érdekében, hogy a kormány csak parlamenti jóváhagyással írhassa alá a szerződést. Az ülés formai okokra való hivatkozással végül nem hívták össze.
A képviselők ehelyett bizottsági ülésen hallhatták szerdán a kormánytagok álláspontját: Göncz Kinga külügyminiszter hangsúlyozta, a Déli Áramlat akkor is megvalósulna, ha Magyarország nem venne részt az építésében, de akkor az ország elesne a vezeték nyújtotta előnyöktől. Hozzátette: az unió és az Egyesült Államok is tudomásul veszi, hogy Magyarország szuverén államként a saját nemzeti érdekei szerint dönt ebben az ügyben.
A megállapodás lényege: az Oroszországból induló, a Fekete tenger alatt átívelő, majd a jelenlegi terv szerint Bulgárián és Szerbián áthaladó vezeték (melynek egyik végpontja Ausztriában lehet) magyar szakaszát egy fele-fele arányban a magyar állam, illetve a Gazprom által tulajdonolt, Magyarországon bejegyzett cég építheti. A magyar államra eső, mint 300 milliárd forintos költséget a kormány elképzelése szerint a Magyar Fejlesztési Bank teremtené elő.
A megállapodás ellenzői úgy vélik: az aláírással Magyarország elfordul az európai összefogással megépíteni tervezett, igaz, évek óta előrelépni képtelen Nabucco-projektől, mely nem csak azt biztosította volna, hogy a térségbe alternatív útvonalon érkezzen gáz, hanem azt is, hogy az ne orosz forrású legyen. A forrásdiverzifikáción keresztül így a Nabucco sokkal nagyobb mértékben szolgálná az energiabiztonságot.