További Magyar cikkek
Zsuga János ehhez hozzátette: a szerződés szerint a gáz 48 (+/-1) bar nyomással kellene érkezzen, a hazai kompresszorok és más berendezések erre vannak beállva.Szélsőséges ingadozás esetén, 30 bar alatti vagy 60 bar fölötti nyomásnál nem tudják fogadni az érkező gázt, bár ettől azonban a Mol vezetői szerint nem kell tartani.
Zsuga János (fotó: Huszti István)
A nyomással együtt az óránként érkező gázmennyiség is ingadozik - mondta el Zsuga János, a Mol Földgázszállító Rt. vezérigazgatója. Az ukrán oldalról érkező gázmennyiség azonban már 1,75 millió köbméter/per óra körül mozog, a hétfő este mért 850 ezer köbméteres mélyponthoz képest. Így a beérkező mennyiség továbbra sem okoz ellátási nehézséget, a rendelkezésre álló napi gázmennyiség több is, mint amennyire szükség van, a hétfő óta élő, 34 nagyfogyasztót érintő visszatartást életben tartják. Ők akkor térhetnek vissza újra a gázfűtésre, ha legalább egy napon keresztül mind a nyomást, mind az érkező gázmennyiséget tekintve stabil lesz a helyzet.
Húszmillió köbméter esett ki
A gazdasági miniszter kedden azt közölte: a földgázszállítás akadozása miatt Magyarországra a rendelt mennyiségnél összesen mintegy 20 millió köbméterrel kevesebb gáz érkezett hétfő estig. Kóka János ehhez hozzátette: kedd délután már tartósan 50 bar fölött volt a nyomás az orosz gázvezetékekben, és a Gazprom szóban is megerősítette, hogy biztosítja a leszerződött mennyiség szállítását. Az orosz cég szóvivője korábban kárpótlást is ígért a kiesett gázszállítmány miatt.
Miután hétfőn csökkent a gázimport, hazánk is visszafogta a szerbiai és boszniai gázexportot. Mostanra azonban Magyarország már a szerződésben foglaltnak megfelelő mennyiséget továbbít Szerbiába és Boszniába, a két ország a hétfői kiesés idején arányosan ugyancsak kevesebb gázhoz jutott a hazai tranzitvezetékeken keresztül. Az Index kérdésére Zsuga János azt mondta, a kiesés miatt kártérítési igényük a Mollal szemben nincs, elismerik, hogy vis maior történt.
Afrikai gáz, tartalékba
A gazdasági miniszter kedden tárgyalt a visegrádi országok (Csehország, Szlovákia és Lengyelország), valamint Ausztria energetikáért felelős minisztereivel az újévi gázkrízis nyomán szükséges feladatokról. Egyetértettek abban, hogy több forrásból kell beszerezniük az energiahordozókat, a diverzifikálást azonban az egyes országok eltérő módon képzelik el - mondta a miniszter.
Csehország például norvég gázszállítmányokról tárgyal, ezzel szemben hazánk inkább azt támogatná, hogy közös uniós forrásból, mintegy négymilliárd euróért (ezermilliárd forintért) megépüljön az adriai gázvezeték, amely a közép- és nyugat-európai országokat láthatja el szükség esetén észak-afrikai gázzal. Ez a tankerekben, cseppfolyós állapotban tárolt gáz jóval drágább, mint az orosz, így csak tartalékul szolgálna hasonló ellátási krízisekre.
Nem volt egyetértés a közös stratégiai tárolók kérdésében sem, ezért az erről szóló javaslatot levették napirendről - mondta Kóka. Hazánk viszont épít egy saját stratégiai tározót, amelyben 1,2 milliárd köbméternyi gáz tárolható. Ezt eredetileg, egy, már a parlament előtt lévő törvényjavaslat szerint 2012-re kellene elkészíteni, de ezt - a mostani válság tanulsága miatt - előrehozzák 2010-re.
Piaci alapon, 150 milliárdért
Ezt a tározó piaci szereplők bevonásával és finanszírozásával épülne meg, mondta Kóka János. A törvény elfogadása után kiírják a pályázatot a beruházásra, és ha 2010-re elkészül, akkor abban annyi gázt tárolhatnak, amennyi a kereskedelmi tartalékokon kívül, a teljes gázimport leállása esetén is elég lenne 20 napra.
Hazánk emellett alternatív energiahordozók felhasználásának lehetőségét, így egyebek mellett egy mátrai lignitalapú erőmű megépítésének is vizsgálja. A már évek óta készülő energiapolitikai koncepció, amelynek véglegesítését nyárra ígérte a miniszter, szintén kiemelten kezeli az alternatív energiahordozók alkalmazásának lehetőségeit.