Nyilvános lesz minden titkos szerződés

2007.11.19. 13:24
A gazdasági minisztérium a napokban – miután egy kollégánk által indított perben a bíróság erre kötelezte – nyilvánosságra hozta a koreai Hankookkal kötött szerződést. Az angol nyelvű dokumentumból egyebek mellett az derül ki, hogy a minisztérium kártérítési garanciát vállal arra az esetre, ha a beruházó kárt szenved állami szervnek felróható intézkedések miatt. A minisztérium államtitkára szerint nincs szó direkt kártérítési kötelezettségről. Garamhegyi Ábel azt is elmondta, a Hankook már lehívta a 15 milliárd forintos készpénzes támogatás egy részét, és ezt nem akadályozza az sem, hogy a cég több munkaügyi bírságot kapott.

Bár csak angol nyelven, de közzétette a honlapján a gazdasági minisztérium a Hankookkal kötött támogatási szerződést (a dokumentum egy 11,3 MB-os zip-fájlban van fenn a honlapon, amit letöltés után kicsomagolva pdf-formátumban lehet elolvasni; keresni azonban nem lehet benne). A megállapodást eredetileg üzleti titoknak szánták, de egy kollégánk által indított perben bíróság kötelezte a minisztériumot a nyilvánosságra hozatalra.

Már megkapták a pénz egy részét

A megállapodás főbb elemei már eddig is ismertek voltak. Eszerint a Hankook a beruházás 12,090086 százalékát jelentő, 15,88 milliárd forintos készpénzes támogatást kap, amit éves ütemezésben, a számlák benyújtása után kaphat meg (emellett kaptak még fejlesztési adókedvezményt – erre minden, fejlesztést megvalósító cég jogosult, külön elbírálás nélkül –, továbbá szakképzési és munkahelyteremtési támogatást). A koreai cég már le is hívta a támogatás egy részét – mondta Garamhegyi Ábel, a tárca államtitkára egy sajtóbeszélgetésen.

Az államháztartási törvény szerint csak annak a cégnek ítélhető meg állami támogatás, amelynek rendezettek a munkaügyi kapcsolatai. A Hankookot azonban már többször is megbírságolta a munkaügyi felügyelőség, egyebek mellett a bérfizetéssel kapcsolatos kifogások és szabálytalan hétvégi munka miatt. A támogatást ennek ellenére megkaphatták, mondta Garamhegyi, ugyanis a törvény szerint az odaítélés és nem a kifizetés időpontjában kellett igazolni a rendezett munkaügyi viszonyokat – csakhogy 2005-ben a koreai cégnek még nem is volt magyarországi gyára, ahol a szabályokat be kellett volna tartania.

Kártérítés, ami nem az

Változott más is 2005 óta, így például a magyarországi adószabályok. Bár 2006 elején csökkent az áfa felső kulcsa, a tavaly nyáron kezdődött megszorításcsomag növelte az adóterhelést, és a makrogazdasági helyzet romlásával rontotta a vállalatok üzleti feltételeit is. Ez azért fontos, mert a szerződés egyik pontja szerint ha a beruházással kapcsolatos szabályozók megváltoznak, és nem sikerül a beruházó ebből adódó veszteségét vagy pluszköltségeit alternatív megoldásokkal sem elkerülni, akkor a Hankook a vonatkozó magyar és EU-jogszabályok figyelembe vételével kártérítésre jogosult.

A szerződés szövege szerint a minisztérium vállalja azt is, hogy "a beruházónak kártérítést fizet a jelen szerződésben foglalt kötelezettségeinek megszegése, illetve a kedvezményezettnek nyújtott szavatosságok pontatlansága következtében a kedvezményezett számára felmerülő valamennyi veszteség tekintetében, kivéve, ha bebizonyosodik, hogy a kötelezettségek megszegése, illetve a szavatosságok pontatlansága vis maior esemény miatt következett be".

Az államtitkár szerint a szerződésben – az idézett szöveg ellenére – nincs szó direkt kártérítési kötelezettségről. Garamhegyi Ábel azt mondta, a megállapodásban a minisztérium csak azt vállalta: mindent meggtesz, hogy a beruházót ne érje jogtalan hátrány előre nem látható változások miatt. A makrokörnyezet változása nem tartozik ebben a körbe, mondta az államtitkár. Ám később közvetve elismerte, hogy az adóváltozások igen, ugyanis elmondta: két éve, amikor csökkent az áfa, az ezzel jól járó vállalkozások visszafizették a támogatás egy részét.

Minden szerződés nyilvános lesz

Ilyen egyedi állami támogatásokat 2003 óta fizetnek, eddig 43 szerződéssel összesen 80 milliárd forint készpénzes támogatásról döntöttek (emellett ezek a cégek is jogosultak fejlesztési adókedvezményre). A minisztérium összes ilyen szerződést nyilvánosságra hozza jövő év június 30-ig – jelentette be hétfőn Garamhegyi Ábel.

Az államtitkár megjegyezte: bár összegszerűen a Hankook kapta a legtöbb pénzt, a koreai cég 12 százalékos támogatási arányánál volt már nagyobb is. A szerződések többségében azonban a támogatás mértéke az EU által elfogadott mérték felét sem érte el. Sok esetben a lehetséges támogatás mértékét el sem tudják érni a cégek, az állam viszont mindig jól jár: az úgynevezett monitoring-időszakban – vagyis amíg ellenőrzik a támogatott cégeket, ez korábban tíz év volt, jelenleg öt – eddig minden állami támogatás "megtérült" a költségvetésnek.

Az eddigiek alapján a Hankook-beruházás is meg fog térülni, a számok azt mutatják, megtérülési számításaink nagyon óvatosak voltak, állította az államtitkár. A koreai cég termelése már látszik is a gazdasági, így a feldolgozóipari és az ipari beruházási statisztikákban, de Garamhegyi szerint arról sem szabad elfeledkezni, hogy a helyi vállalkozókra, nemcsak a beszállítókra, hanem a taxisokra és az éttermekre is, élénkítő hatással volt a beruházás.