Vége a zuhanórepülésnek

2007.04.18. 10:24
A költségvetés idei hiánycélja még megvalósulhat, 2008-at illetően azonban jelentős kockázatokat lát az ICEG gazdaságkutató központ. A szakértők szerint a jövőre tervezett további 2,5 százalékos hiánycsökkenést maradéktalanul a kiadási oldal visszafogásával kellene elérni, márpedig egyelőre jelentős kockázatok látszanak a reformok körül. Az intézet csökkenő inflációt, erős forintot, exportvezérelt gazdasági növekedést vár.

A világgazdaság a múlt évben és várhatóan idén is erős ütemben növekszik. A növekedési ütemek azonban 2006 végére vélhetőleg túljutottak csúcsukon, a dinamika enyhébb mérséklődése mind globálisan, mind a Magyarország számára meghatározó európai térségben valószínű. A közeljövőben a növekedési pályát érintő kockázatok javarészt lefelé mutatóak és erősödők: az Egyesült Államok gazdaságának esetleges komolyabb lassulása, az energiaáraknak a jelenleginél is magasabb szinten történő beragadása és az egyre nagyobb globális egyensúlytalanságok mind visszavethetik a világgazdasági konjunktúrát - áll az ICEG gazdaságkutató központ ez évre szóló, Magyarország gazdaságáról szóló előrejelzésében.

Az export váltja ki a belső fogyasztást

A külső környezet alakulása meghatározó Magyarország számára: a 2004. májusi EU-csatlakozás óta a magyar gazdaság növekedésének szerkezete átalakult: mind inkább a nettó export javulása vezérli a folyamatot, a korábban domináns belföldi felhasználás növekedési hozzájárulása pedig alacsony, sőt 2006- ban negatív volt. Ugyanez várható 2007-ben is, amikor jórészt az államháztartási kiigazító lépéseknek tulajdoníthatóan a lakossági fogyasztásban visszaesés következik be, a beruházások növekedése pedig az EU-források javuló rendelkezésre állása és felhasználása ellenére is alacsony marad. A kiigazító intézkedéseknek a növekedési ütemre gyakorolt negatív hatása 2007 végétől fokozatosan megszűnik, így 2008-ban a belföldi felhasználás elemei is lassúbb növekedésnek indulhatnak, viszont ekkorra a mérsékeltebb külső konjunktúra miatt a nettó export bővülése már kevésbé lesz élénk.

Az ICEG 2007-re 2,6, 2008-ra 3,3 százalékos hazai GDP-bővüléssel számol.

Most már csökkenhet az áremelkedés

A fogyasztói árak 12 havi változásának mértéke idén márciusáprilisra eléri időszaki maximumát, májustól lassú dezinflációt vár az ICEG. Erőteljesebb csökkenés csak szeptembertől lesz, addig a 7-8 százalék körüli indexek lesznek jellemzőek. Bár az inflációs várakozások alakulására csak korlátozott mértékben következtethetni, a maginfláció alakulásából úgy tűnik, megállja helyét a hipotézis, miszerint az áremelkedéseket a legtöbb gazdasági szereplő átmeneti hatásnak tartja. Így 2008-ra a fogyasztói árak növekedése már jelentősen lassulhat. Az inflációhoz hasonlóan az alapkamat esetében is óvatos csökkentésre számít a kutatóközpont 2007 hátralévő részében, míg 2008-ban főként a bérek alakulásának függvényeként lesz megfontoltabb vagy bátrabb a jegybank az alapkamat további csökkentését illetően.

Az ICEG az év végére 7,4 százalékos éves infláció mellett 7,25 százalékos kamatot vár, utóbbi 2008 végére 6,50 százalékra csökkenhet. A kutatók szerint a forint a jelenlegi 245-ös szinteknél valamivel gyengébben stabilizálódhat, az idén és jövőre is 252 forint/eurós év végi árfolyamra számítanak.

Költségvetés: vége a zuhanórepülésnek

A tavalyi év végére, az idei év elejére az államháztartás egyenlege letért az addigi zuhanórepülés-szerű pályáról - állapítja meg az intézet, de kiemeli: a javulás főképp a bevételek növekedésének köszönhető (a tervezettet meghaladó adó- és járulékbevételek), a kiadások csökkenése csekély mértékű volt mindeddig. Mindazonáltal úgy tűnik, a 2007-es hiánycélok normális szintű költségvetési fegyelem mellett teljesíthetőek - több elemzővel szemben az ICEG nem vár a célként megjelölt 6,8 százalék alatti hiányszintet.

Más a helyzet 2008 vonatkozásában. A jövő évi hiánycél teljesítéséhez lényegében kizárólag a kiadási oldalon kellene a GDP 2,5 százalékára rúgó lefaragást elérni. Ez gyakorlatilag lehetetlen a tervezett intézményrendszeri és szerkezeti reformok maradéktalan megvalósítása nélkül, márpedig jelentősek annak a kockázatai, hogy a tervezett reformok nem mind, vagy csak megváltozott tartalommal tudnak életbe lépni.