Idén első tizenegy hónapjában (tavaly decemberhez képest) 5,6 százalékos volt a fogyasztóiár-emelkedés, amelynek több mint egyharmadát az áfa- és jövedékiadó-változások okozták. Az árszínvonalat az előző hónaphoz viszonyítva az élelmiszerek, a háztartási energia, a ruházkodási cikk, a szeszes italok, dohányáruk drágulása emelte. Az egyéb cikkeknél, üzemanyagoknál bekövetkezett árcsökkenés pedig mérsékelte.
Az alkohol és a cigi drágult a leginkább
Egy hónap alatt - 2004. októberhez viszonyítva - az élelmiszerek árai átlagosan 0,3 százalékkal emelkedtek. Az átlagost kis mértékben meghaladó áremelkedés történt a ruházkodási cikkek és a háztartási energia esetében. Míg a szeszesitalok, dohányáruk körében az átlaggal azonos mértékű emelkedés volt megfigyelhető, a tartós fogyasztási cikkek és a szolgáltatások árai összességükben nem változtak októberhez viszonyítva.
Az egyéb cikkek, üzemanyagok esetében 0,2 százalékkal mérséklődtek az árak, meghatározóan a járműüzemanyag-árak 1,5 százalékos csökkenésének következtében. Tizenkét hónap alatt, 2003. novemberhez viszonyítva, az élelmiszerek árai az átlagosnál kisebb mértékben, 4,5 százalékkal emelkedtek.
A tartós fogyasztási cikkekért átlagosan 0,9 százalékkal kellett kevesebbet fizetni, mint 2003. novemberben. Az átlagosnál kisebb mértékben növekedtek az árak a ruházkodási és az egyéb cikkek, üzemanyagok főcsoportoknál 12 hónap alatt. A szeszes italok, dohányáruk és a háztartási energia árnövekedése szintén az átlagosnál magasabb volt. A dohányáruk 21, az elektromos energia és a vezetékes gáz pedig egyaránt 12 százalékkal került többe, mint 2003. novemberben.
Meglepő
Az elemzők körében okozott némi meglepetést az infláció lassulásának mértéke - bár volt, aki bízott a dezinfláció gyorsulásában. Az élelmiszerek és az üzemanyagok vezették az áremelkedés lassulását - mondta a Napi Online-nak Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője. Nem gerjesztett különösebb piaci hatásokat a várakozásoknak megfelelő irányzatú inflációs adat - mondta Nyeste Orsolya, az Erste Bank szakértője.