További Magyar cikkek
Ugyanannyit az ételért
Egy hónap alatt, januárhoz viszonyítva, az élelmiszerek árai az átlagosnál kisebb mértékben, 0,2 százalékkal emelkedtek. Növekedett az idényáras élelmiszerek (2,1 százalék) valamint a munkahelyi és az óvodai, bölcsődei étkezés (1,1 százalék) ára. Árcsökkenés volt a liszt (1,7 százalék), a tojás és tej (1,0-1,0 százalék) esetében. Az idényáras élelmiszerek nélkül számítva az élelmiszerek árai nem változtak az előző hónaphoz képest.
A háztartási energia átlag feletti, 1,5 százalékos áremelkedésén belül, a vezetékes gáz díja 5,3 százalékkal emelkedett. Az egyéb cikkek, üzemanyagok és a szolgáltatások áremelkedése szintén az átlagosnál magasabb volt. A virág, dísznövény 4,5 százalékkal, a gyógyszer, gyógyáru 3,9 százalékkal drágult, míg a szolgáltatásokon belül a csatornadíj 6,0 százalékkal, a szemétszállítás díja 4,0 százalékkal, a vízdíj pedig 3,1 százalékkal emelkedett.
A szeszes italok, dohányáruk főcsoportban, valamint a ruházkodási és a tartós fogyasztási cikkeknél árcsökkenés volt.
Olcsóbb és drágább
Egy év alatt az élelmiszerek árai az átlagosnál kisebb mértékben, 1,2 százalékkal emelkedtek. Ezen belül jelentős szóródás figyelhető meg: a sertészsiradék 57, a sertéshús 18, a cukor 16 százalékkal drágult. Csökkent viszont az elmúlt 12 hónapban az idényáras élelmiszerek (21 százalék), a liszt (25 százalék), a tojás (10 százalék) ára.
A tartós fogyasztási cikkekért átlagosan 1,8 százalékkal kellett kevesebbet fizetni, mint 2004. februárban. Egy százaléknál kisebb áremelkedés volt a ruházkodási termékeknél, míg valamivel több mint két százalék volt az egyéb cikkek, üzemanyagok drágulása. A szolgáltatások az átlagot meghaladó, 5,9 százalékos áremelkedésén belül a csatornadíj, a helyi tömegközlekedés és a szemétszállítás egyaránt 14 százalékkal drágult.
A szeszes italok, dohányáruk és a háztartási energia árnövekedése szintén az átlagosnál magasabb volt. A dohányáruk 16, a palackos gáz pedig 13 százalékkal került többe, mint 2004. februárban.
Kamatcsökkenés jöhet
Az ING Bank elemzője szerint három tényező okozott meglepetést. Barcza György a Napi Online kérdésére elmndta, az iparcikkek várakozáson felüli árcsökkenése - ami a ruhák szezonális akcióival és a tartós javaknál az erős forinttal magyarázható -, az élelmiszerárak stabilitása, illetve a dohányáruk olcsóbbodása volt váratlan.
A kamatcsökkentéssel kapcsolatban Barcza György annyit mondott, hogy a piac előrébb hozta kamatmérséklési várakozásait.