Utazzon szinte ingyen, kibírja

2007.04.11. 08:49
Egész napos kirándulás, ebéd és ajándék minden résztvevőnek, mindezt ezer forintos részvételi díjért, és még egy termékbemutatóra is meghívják az utasokat. A lényeg persze az utóbbi fél mondat, a kötelező előadás. Mindenki kapott már ilyen utakat reklámozó prospektust, most annak jártunk utána, mit kapunk egy úton, és miért éri meg a szervezőnek fejenként ezer forintért utaztatni.

"Úgy kezdődött, hogy feliratkoztam egy buszos kirándulásra, mindenki ismeri ezeket a termékbemutatós utakat, na, ez is ilyen volt. Gondoltam, a bemutatón majd elmélázok, kibírom azt a kis időt, de legalább kényelmesen és olcsón eljutok Veszprémbe, ahol még soha nem jártam, megnézek mindent, amire jut időm, és kész. Én balga! A termékbemutató négyórás (!) volt, déli egy órakor szabadultunk, fél kettőre parkolt le velünk a busz a viadukt alatti parkolóban az állatkert és két drága hotel közelében, akkor kaptunk másfél óra szabad időt, mondván, háromkor indulunk haza..." – olvasható a részletes beszámoló Bikfic blogján.

Hasonló bemutatókra invitáló reklámokkal sok embernek tele van a postaládája tavasztól nyárig. És mint az egyik bemutatókat szervező cég vezetőjétől megtudtuk, nagyon sokan kihaszálják, hogy ezer-ezerötszáz forintért elmehetnek egy vidéki városba, vagy ritkább esetben külföldre, valahova a közelbe. Hetente 12-15 buszt tudnak indítani, mindennap más kerületből. A buszok majdnem mindig tele vannak, tehát egy-egy alkalommal 40-45 főt visznek termékbemutatóval egybekötött kirándulásra.

Jelentkezés, előadás, vásárlás

Hogyan is zajlik egy ilyen út a szervezők elmondása szerint? Először is, a reklámpapíron megadott módon jelentkezni kell a szervező irodánál, majd a busz felveszi az utast az előre kijelölt helyen – ilyenkor kell kifizetni az ezer-ezerötszáz forintos részvételi díjat. Elutaznak a vidéki városba, a temékbemutató helyszínére, ahol a résztvevőknek végig kell hallgatniuk a beígért előadást. A Kellek Kft.-nél ez háromszor negyven perc – tudtuk meg Hornyák Róbert cégvezetőtől. A bemutató után jön az ebéd, majd általában háromórányi szabadidő. Ha olyan városba mennek, ahol fürdő is van (a márciusi utakat Egerbe szervezték, de sokszor mennek Miskolctapolcára vagy Zsórifürdőre), ott biztosítanak kedvezményes belépőket a fürdővel kötött szerződések alapján. Persze a belépő árát az utasok maguk fizetik.

Vannak olyan reklámutak is, ahol nem adnak ebédet, ezeken általában egy-kétezer forintos ajándékot kapnak a résztvevők. Az Albatross Travel két hirdetését találtuk nemrég postaládánkban, az egyik úton ötrészes zománcozott edénykészletet, a másikon porcelánfejű babát ígértek a résztvevőknek – természetesen ajándékba. Megkérdeztük volna a cégtől, miért vesznek részt az emberek ezeken az utakon, illetve miért éri meg utaztatni őket, de – mint megtudtuk – nem szoktak nyilatkozni a sajtónak.

Kinek jó?

Az utakon általában a negyven feletti korosztály vesz részt, az átlagéletkor 60-65 év körül van, nagyon sok a nyugdíjas – mondta el Hornyák Róbert. Nagyon különböző okok miatt mennek az emberek ilyen utakra. Vannak, akik szeretnek kirándulni, és ebéddel együtt 2500 forintból megvan a napi program, fürdéssel, városnézéssel együtt. Olyan is van, aki kifejezetten a vásárlás miatt jön. Az említett blogon talált hozzászólások szerint vannak olyanok, akik a "karácsonyi ajándékozást oldják meg". Vannak, akik szerint "éppen elviselhető az ár/érték arány": "a bemutatás maga egy-két óra volt, és például tudtak két-három órát fürdeni a gyulai fürdőben, plusz kaptak egy egyszerű kis ebédet valamely étteremben".

A bemutatókon a Kellek Kft. a saját maga forgalmazott termékeket mutatja be, ágybetéteket, biomatracokat, légtisztítókat, bioptron lámpákat. Teljesen változó, hányan vásárolnak egy-egy alkalommal, de átlagosan 5-6 a jellemző. Ha annál többen, akkor vagy nagyon jó a társaság, vagy nagyon jó környékről szedték őket össze – magyarázza a cég ügyvezetője. Az utak költségeit ebből fedezik. És miért éri meg? Ha heti 12-15 buszt indítanak, és buszonként 5-6 vásárló van, akkor heti 60-70 bioterméket el tudnak adni. És nem, nem kötelező vásárolni – szögezte le kérdésünkre Hornyák Róbert.

Utánajártunk annak, mennyibe kerülhet egy ilyen út megszervezése. Több árajánlatot is begyűjtve kiderült, egy légkondicionált busz bérlése egy napra 50-60 ezer forintba kerül (200-220 forint/km, és naponta minimum 240-250 km-t számolnak el). Az egyszerű ebéd egy kisvendéglőben valószínűleg megúszható 1500 forint alatt, nagyjából 70 ezer forintos költsége lehet ez az utaztatónak. Egy út tehát 120-150 ezer forintból kijön. Ha tényleg tele vannak a buszok, és ezerforintos jegyárral számolunk, 40-45 ezer forint máris megtérül. A néhány tízezerbe kerülő biomatrac, illetve a több százezer forintos bioptron lámpa árából fedezhető az útiköltség.

Ön volt már ilyen úton? Ha igen, írja meg tapasztalatait!