Ebben az esetben leértékelődhet a forint, felgyorsulhat az infláció, elértéktelenedhetnek a bérek és a nyugdíjak - figyelmeztetett a jegybankelnök. Ugyanakkor hozzátette: "lehet, hogy ez soha nem következik be, de jobb félni, mint megijedni". A jegybankelnök rámutatott, hogy Magyarország egyetlenegy az Európai Unió által megfogalmazott konvergencia-kritériumot sem teljesít, hiszen ma már az államadósság mértéke is meghaladta a GDP 60 százalékát. Ez egyben azt is jelenti, hogy a gazdasági növekedés jelentős része is az adósság növekedéséből származik. A beruházások bővülését ugyanis az állami fejlesztések, elsősorban az autópálya-építések okozzák, a sztrádák pedig kölcsönből épülnek - mondta.
A jegybank-elnök szerint mindez oda vezet, hogy a magyar gazdaság egyre inkább sebezhetővé, az államháztartást finanszírozó befektetőknek kiszolgáltatottá válik. Kialakulhat egy olyan helyzet, hogy akármekkora kamatot is fizet a magyar állam, a befektetők nem vásárolják meg az állampapírokat, vagyis nem adnak kölcsön. Ezt a helyzetet a sebezhetőség csökkentésével, a magyar gazdaság legnagyobb problémáját jelentő államháztartási hiány mérséklésével lehetne elkerülni - mondta Járai Zsigmond.
![](https://indexadhu.hit.gemius.pl/redot.gif?id=bJE1jRyMFaE6fJ8fhsC.y4ZQnDkFoiPbY7JeelfAZ7P.i7&stparam=wnniomkpwg&fastid=ipqxvzhaneitfhaugbtmmzijqomb&nc=0)