Nemrég a Népszabadság megszellőztette, hogy Simor András a legesélyesebb az MNB március 1-jén megüresedő elnöki székének elfoglalására. A kormányszóvivő akkor kijelentette: még nem született döntés, több jelölt is szóba jöhet. A Napi Gazdaság a miniszterelnök környezetéből azonban úgy értesült, hogy Simor kinevezése ennek ellenére lényegében biztosra vehető.
Simor kinevezése több mint gesztus lehet
Szinte komikus figyelni a gazdasági és politikai elemzők meg a sajtó találgatásait a különböző jegybankelnökjelöltek monetáris politikai tapasztalatairól, szakmai kvalitásairól, esélyeiről – mondta a Napi forrása. Mintha elfelejtették volna, hogy egykor milyen előnyt jelentett, ha valaki a Toldy gimnáziumba járt, később ha Bibó kollégista volt. Ha az MSZP eddig valamennyire mentes is volt az ilyesféle összefüggésektől (mint gyorsan hozzátette: nem morális okokból, hanem egyszerűen azért, mert másként működött), ma már ott is meghatározóak az efféle kapcsolatok.
Arra a kérdésünkre, hogy akkor a kormányzat részéről tudatos félrevezető kommunikáció folyik-e, elmondta: Danks Emese és az érintett maga is teljes joggal cáfolhatott. A lényeg az, hogy ilyen körülmények között nem is kell kimondani a döntést ahhoz, hogy tudjuk, ki lesz az MNB új elnöke. Elég ránézni az életrajzokra. Gyurcsány Ferenctől az egyre nagyobb befolyásra szert tevő Bajnai Gordonon keresztül, akivel egy időben dolgozott a Creditum Rt.-nél, egyenes szál vezet a CA-IB egykori vezérigazgatójához. Neki a fejlesztési kormánybiztos később szintén éveken keresztül volt a munkatársa.
Néhány üzleti szereplő szerint Simor jelölését szinte százszázalékossá teszi az is, hogy – szintén a Bajnain keresztül vezető szálnak köszönhetően – elfogadható a Fidesz meghatározó gazdasági körei számára is. Akár megfelelnek ugyanis a valóságnak, akár nem a Magyar Nemzet által megszellőztetett feltételezések Schmidt Mária pártalapítási elképzeléseiről, az ott emlegetett gazdasági érdekkörök léteznek, és az is bizonyos, hogy a miniszterelnök jelentős erőfeszítéseket tesz annak érdekében, hogy ebben a körben elfogadtassa magát.
Ha az ellenzéki párt esetleg némi kommunikációs zajjal igyekszik is ezt majd elfedni, Simor kinevezése több mint gesztus lehet. Komoly közös gazdasági érdek fűződik hozzá mind egyes Fidesz-közeli, mind a miniszterelnök közelében működő gazdasági lobbik számára.