További Magyar cikkek
Kismértékben erősödve, 245,50 körüli euróár mellett várta a forint a kamatdöntést, az elemzők és a piac nagyobb része azonban előzetesen sem várt változást. A monetáris tanács így nem okozott meglepetést a nyolcszázalékos szinten hagyott kamattal.
Az áprilisi vágás lehetősége pár hónappal ezelőtt még abszurdnak tűnt, a múlt héten azonban többen mégsem tartották már kizártnak, miután ismerté váltak a februári béradatok. A bruttó bérek növekedése ugyan önmagában az inflációs várakozások emelkedésére utal, de az adóemelések, illetve a gazdaságban beindult fehéredés miatt a nettó keresetek kisebb mértékben gyarapodtak. A kilencszázalékos infláció mellett ez nyolcszázalékos februári reálbércsökkenést eredményezett, ami meghaladta az előzetes várakozásokat, ugyanakkor valószínűvé teszi, hogy a lakossági fogyasztás a keresleti odalon nem okoz inflációs nyomást az idén.
A béradatok ismeretében a Portfolio.hu legutóbbi felmérésében a múlt héten 19-ből négy elemző már a mai napra is nagyobb esélyt adott a csökkentésnek, mint a szinten tartásnak. A többség májusban vár negyed- vagy félszázalékos csökkentést. Ez is lényegesen optimistább, mint a korábbi várakozások. Az év elején az elemzők döntő része csak a második félévre várta a ciklus kezdetét. Ennek előrébb kerülésével az év végi kamatszintre vonatkozó várakozások is csökkentek. A többség ma már 7 százalékot vár a korábbi 7,25-7,50-es szintek helyett, de megjelentek 6,75 százalékra vonatkozó előrejelzések is.
Látnak még bizonytalanságokat
A monetáris tanács értékelése szerint az elmúlt hónapban beérkezett információk vegyes képet rajzolnak a magyar gazdaság pályájáról - áll a testület közleményében. Az év első két hónapjának adatai a tanács várakozásainak megfelelő inflációs képet mutattak, azonban a legfrissebb, márciusi adatok már kevésbé egyértelműek. A maginfláció változatlanul csökkenést mutatott, ami kedvező jel a dezinflációs folyamat szempontjából, ugyanakkor a nem tartós iparcikkek és a feldolgozott élelmiszerek árai márciusban a vártnál nagyobb mértékben emelkedtek. Az emelkedés átmeneti vagy tartós jellegének megítéléséhez azonban további információk szükségesek a tanács értékelése szerint.
A jegybank meglátása szerint a versenyszféra bérkifizetéseinek februári dinamikája kismértékű lassulást mutat, azonban a növekedési ütem továbbra is magasnak tekinthető. A bérinfláció mértékét és annak következményeit még mindig nehéz egyértelműen értékelni, ugyanis a munkapiaci és adózási szabályozás változásaihoz való alkalmazkodás, és az inflációs várakozások megemelkedése egyaránt jelentős lehet.
Utalnak a csökkentésre
A monetáris tanács pozítivan értékelte ugyanakkor, hogy a forint államkötvények kamatfelárának év eleje óta megfigyelt csökkenése áprilisban is folytatódott. Ehhez a költségvetési kiigazítás kedvezőbb piaci megítélésén túl hozzájárulhatott az is, hogy áprilisban a befektetők kockázatvállalási hajlandósága magas szintre emelkedett. A kockázati megítélés tartós javulása, amennyiben az inflációs folyamatok megengedik, lehetőséget adhat az irányadó kamat mérséklésére - szögezte le a testület.