További Magyar cikkek
Az elemzői és befektetői várakozásokkal összhangban fél százalékponttal, 9,5 százalékra csökkentette az irányadó kamatot a jegybank monetáris tanácsa. Ezzel hű maradt magához az MNB, az október végi rendkívüli, a forint elleni spekulációt kivédendő 3 százalékpontos kamatemelés óta végrehajtott ezzel együtt négy kamatvágás mindegyike 50 bázispont volt. Érdekesség, hogy a fél százalékpontos enyhítés mellett volt nagyobb vágási javaslat is az ülésen. Az ülést követő sajtótájékoztatón Karvalits Ferenc alelnök elismerte, volt 0,75 és kerek 1 százalékpontos kamatcsökkentési alternatíva is, de a többség az 50 bázispontos vágás mellett volt.
A mai enyhítés azt is jelenti, hogy már csak 1 százalékpont maradt az októberi vészhelyzetben végrehajtott emelésből. A piac szerint idén nemcsak hogy eltűnik a hirtelen kamatemelés, hanem egyenesen 7 százalékos rátával búcsúzhat az év.
Előzetes felmérések alapján elemzők szerint az inflációs kilátások javulása, a magyar recessziós gazdasági környezet és az teremtett lehetőséget az MNB számára a mostani fél százalékpontos enyhítésre, hogy a forint euróval szembeni, az elmúlt napokra jellemző 280 körüli, kicsivel afeletti árfolyama sem veszélyezteti a jegybank inflációs célját. A gazdasági kilátásokat kommentálva Karvalits kifejtette, hogy most úgy látják, a két hónappal ezelőtt közzétett prognózisuk pesszimista forgatókönyve szerintinél is mélyebb lehet az idei visszaesés, ami 1,7 százaléknál is nagyobb recessziót jelent. A pontos számokat egy hónap múlva hozza nyilvánosságra az MNB.
Éppen ezért elemzők nem vártak komolyabb gyengülést a kamatvágásra, igaz, nem zárták ki annak a lehetőségét sem, hogy az elkövetkező hetekben, hónapokban a forint esetleg az októberi mélypontját megdöntve 286-os szint fölé gyengül az euróval szemben. (Év végére viszont szinte kivétel nélkül erősödést vártak az elemzők.) A forint a várakozásokat igazolva nem gyengült a kamatvágásra. A nap folyamán egyenletesen gyengült a 278-as szintről 284-es kurzusig, a kamatvágást pedig 284-ről 282-re történő elmozdulás követte, azonban megint gyorsan visszaállt az árfolyam a 284 közelébe.
A döntés indokai
A monetáris tanács megítélése szerint az előttünk álló időszakban a középtávú céltól elmaradó infláció és jelentős mértékű gazdasági visszaesés várható.
Az elmúlt hónapban beérkezett adatok arra utalnak, hogy a reálgazdasági kilátások tovább romlottak. A hazai ipari termelés a vártnál nagyobb mértékben esett vissza, miközben a nemzetközi konjunktúraindikátorok gyengébb külső keresletet vetítenek előre. Mindezek a korábban vártnál alacsonyabb inflációs környezetet valószínűsítenek.
A monetáris politikának az inflációs és reálgazdasági szempontok mellett továbbra is kiemelt figyelmet kell fordítania a pénzügyi közvetítő rendszer stabilitásának megőrzésére és a tőkeáramlások folytonosságának biztosítására. Az elmúlt időszakban a külső finanszírozást övező kockázatok fokozatosan mérséklődtek, a pénzügyi közvetítő rendszer sokktűrő képessége javult. A bizonytalanság azonban ezzel együtt is számottevő, a monetáris politika továbbra is szűk mozgástérrel rendelkezik.
A monetáris tanács a várható gazdasági visszaeséssel és erőteljes dezinflációval összhangban a monetáris kondíciók lazításának folytatása mellett döntött. Amennyiben a tőkeáramlások folytonossága és a pénzügyi közvetítő rendszer stabilitása lehetővé teszi, az alapkamat a következő hónapokban tovább csökkenhet.