Ember nincs, aki ne emelne kamatot

2008.06.19. 12:15
Teljesen egységes a piaci elemzői kar a tekintetben, hogy a jegybank hétfőn további 25 bázisponttal, vagyis negyed százalékponttal, 8,75 százalékra emeli az irányadó rátát - többek között ez derül ki a Portfolio.hu legfrissebb felméréséből. Jelentősek a változások a középtávú monetáris politikával kapcsolatos várakozásokban is: az idén például már csak felfelé mehet a kamat, év végén pedig 9 százalékos lehet.

Nagyot fordult a világ egy hónap alatt. A Portfolio.hu egy hónappal ezelőtti felmérése még azt mutatta, hogy a piac szerint május után megáll a kamatemelési hullám, és a jegybank megvárja, milyen eredményt hoznak az eddigi szigorítások. Azóta azonban megjelent egy kiábrándító inflációs adat, gyengült a forint, és a mai bérszámok is kedvezőtlen inflációs képet mutatnak. A jegybank valószínűleg sejtett valamit: már a májusi kamatdöntés kommunikációja is váratlanul szigorú volt, azóta pedig egyre határozottabb jelzéseket küldött a kamatemelés lehetséges folytatásáról.

Infláció, bér, olaj

A ma délelőtti elemzői válaszokból (melyek már a bérstatisztika ismeretében születtek) világosan kiderül, a piac most már teljesen meg van győződve arról, hogy a jegybank kamatot fog emelni az inflációs cél teljesülésének egyre magasabb kockázatai miatt. A megkérdezett tizenkilenc elemzőből tizennyolcan 25 bázispontos emelést várnak, egy szakértő pedig 50 bázispontos szigorítást vár.

Az érvek a fent említett adatokból származnak. Dunai Gábor, az OTP elemzési központ szakértője például a következőképpen fogalmaz: "A májusi inflációs adat önmagában elegendő indok a szigorításra. Ha júniusi előrejelzésünk helyesnek bizonyul, akkor 6,8 százalék körül lesz a második negyedéves átlagos infláció, ami 0,2 százalékponttal magasabb az inflációs jelentésben prognosztizált alappálya megfelelő adatánál. Pusztán gondolatkísérlet: ha a jelentés inflációs pályáját 2009 végéig 0,2 százalékponttal feljebb toljuk, akkor 2008-ra 6,5 százalékos, 2009-re 4,4 százalékos éves átlagos fogyasztói árindex adódik. Ez az eddigi retorika ismeretében mindenképp emelést indokol. A két héttel ezelőtti intenzív hozamemelkedés is a szigorítás irányába mutat, a forint utóbbi napokban tapasztalható erősödése pedig inkább az emelés tényként való kezelése, mintsem az ellen ható tényező. A bérdinamika szintén indokolja a szigorítást."

Ugyanakkor vannak olyan elemzők is, akik azt hangsúlyozzák, hogy önmagában nem a pocsék májusi inflációs adat ad okot a szigorításra. "Nem feltétlenül kell az MNB-nek rohannia a kamatemeléssel minden egyes vártnál magasabb inflációs adatra, ezért nem önmagában a 7 százalékra ugró infláció nem kellene kamatemelésre késztetnie az MNB-t. De a várakozások folyamatosan romlanak, a forint egyelőre még nem mutat tartós erősödést, ami az infláció mérsékléséhez feltétlenül szükséges lenne. A béradatok önmagukban már nem befolyásolják a döntést, mivel a béradatok csak akkor okozhattak volna eltérő várakozásokat, ha jelentősebb lassulást mutattak volna. Sokat ront a prognózisokon, hogy az olajárak forintban számolva 20-25 százalékkal állnak magasabban, mint a májusi inflációs jelentésben." - mondja Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője, hozzátéve: Az MNB sokat erősített a hitelességén is az eddigi kamatemelésekkel, ezért a közeljövőben a kamatemelési folyamat lassítása is lehetséges. Ha a piaci folyamatok, főleg az olajárak nem romlanak a későbbiekben, lassan tetőzhet is a kamatszint.

Egyre feljebb

A jövőbeli kilátások is sokat változtak. Az év végére a piac 9 százalékra várja az irányadó kamatot, igaz a bizonytalanság igen nagy. Egyes szakértők szerint az augusztusi inflációs jelentés közzétételekor tartanak elkerülhetetlennek még egy kamatemelést, így nem csoda, hogy többen is a felfelé mutató kockázatokra hívják fel a figyelmet.

A mostani helyzethez képest kétszer 25 bázispontos kamatlépést akár további szigorítás is követheti, ha az olajárak tovább emelkednek és a globális inflációs félelmek miatt a forint a 240-es szint fölött stabilizálódik - mondja például Gárgyán Eszter, a Citibank elemzője. Emlékeztetőül: az év elején a piac még úgy látta, hogy 6,5 százalékos lesz decemberben a kamat.

Távolabbra már egyre nehezebben látni, de a piacot aggasztja például az áfa-emelés ötlete. Az egyik szakértő például úgy fogalmaz, hogy a kamatpálya akár sokkal magasabb is lehet, ha az áfaemelés-járulékcsökkentés alapú "adóreform" lesz a győztes országmegváltó ötlet 2009-ben.