Szemetet veszünk, szemetet eszünk
További Magyar cikkek
A fogyasztóvédelmet is felügyelő munkaügyi minisztérium aulájában, egy fehérrel terített asztalon mint állófogadásokon a franciasaláták és a hidegtálak, szendvicssütők, kenyérpirítók, diszkófények, elektromos játékok és karácsonyfaizzó-füzérek sorakoznak. A Gyurcsány-szigor hatásán megittasulva akár arra is gondolhatnánk, hogy már a minisztériumoknak is melléküzemágakat kell létesíteniük, mint anno a téeszeknek a ládagyárakat, és kedélyes karácsonyi vásárt rendeztek be az Alkotmány utcában.
Több száz szabálytalan termék
De erről persze szó sincs, a fogyasztóvédők hozták magukkal a szokásos év végi zsákmányt, a karácsonyi vásárokban lefoglalt termékek mintáját. Ezek nem biztonságos, tűz- és életveszélyes, a magyar szabványoknak nem megfelelő termékek, amelyekből évente 250-300 termékfajtát foglalunk le a boltokban és a piacokon, mondja Takács Ferencné, a fogyasztóvédelmi hatóság piacfelügyelet főosztályának vezetője kérdésünkre.
A hatóság várhatóan kétszáz termékfajtát fog kivonni a forgalomból a hét végéig, jelenleg már 160 fölött van a szám. A hibás termékek mintegy negyven százaléka a gyermekeknek készül, nemcsak játékok, hanem gyerekruhák, cipők és egyéb használati tárgyak is vannak a listán.
A termékek és hibák kínálata elképesztő. Az osztályvezető mutat olyan hosszabbítót, amelyet földeltként árusítanak, de nem az, legalábbis Magyarországon nem. "Ez a brit szabványnak felel meg, ha nálunk dugják be a konnektorba, a földelés nem működik" – magyarázza. Ráadásul a hosszabbítóba bedugható egy konnektornak csak az egyik lába, míg a másik feszültség alatt is szabadon maradhat, ami nagyon komoly balesetveszélyt jelent.
Kigyullad, ráz, lepotyog
Akárcsak azok a konyhai gépek vagy az évről évre visszatérő diszkógömbök, amelyek műanyag burkolata egy mozdulattal lepattintható, és máris hozzáérhetünk az eszközök feszültség alatt álló fém elemeihez. Gyakori probléma az is, hogy az elektromos árucikkek vezetékei nem kellően szélesek, így könnyen átmelegedhetnek és kigyulladhatnak. Tipikus példák erre a karácsonyfafüzérek, "ezek az izzók is évről évre visszatérnek kicsit átcsomagolva, és nagyon könnyen karácsonyfatüzet okozhatnak" – mondja Takácsné.
Mutat egy fémből készült modellautót – hirtelen nem is tudja, hogy mi a baja, mint mondja, annyi játékot foglalnak le ilyenkor –, ami könnyen megrázhatja a használóját, mert az elemtartója a szabályoktól eltérően könnyen nyitható. De van itt hajegyenesítő is, aminek olyan vékony az elektromos vezetéke, hogy akár néhány tartós használat után is meggyulladhat. A termékek nagy része távol-keleti országokból származik, erősíti meg gyanúnkat Kathi Attila, a fogyasztóvédelmi hatóság szóvivője.
Megtévesztő nyomdajelzés
A termékek egy részén szerepel ugyan a CE jelzés, ami arra lenne hivatott, hogy igazolja: az unió fogyasztó- és érintésvédelmi szabályainak megfelelő termékről van szó. Azonban "a CE csak egy nyomdai kérdés", legyint az osztályvezető, aki szerint ezzel még a legtájékozottabb vevőt is meg lehet téveszteni, ugyanis nagyon sokszor jogtalanul nyomtatják a csomagolásra a jelzést.
Nem mintha túl sok tájékozott vevő lenne az országban. A fogyasztóvédelem éppen egyik legnagyobb problémája, hogy igen kevéssé ismerjük a jogainkat, márpedig könnyű a jogait nem ismerő embert becsapni, mondja Herczog László államtitkár a karácsonyi vásárokban végzett fogyasztóvédelmi ellenőrzések tapasztalatait ismertetve.
Idén 43-45 ezer ellenőrzést végeztek a fogyasztóvédelmi felügyelők, akik a legkiszolgáltatottabb társadalmi csoportok, így egyebek mellett a fiatalkorúak védelmére fordítottak kiemelt figyelmet. Wittich Tamás, a fogyasztóvédelmi hatóság elnöke példaként említette a dohányáru- és alkoholvásárlás ellenőrzését, a fiatalok megóvását az "erkölcsi fejlődésüket károsan befolyásoló reklámoktól", de még az iskolai büféket is ellenőrizték.
Mit ne vegyünk piacon?
November 22-én indul és január 5-én zárul a fogyasztóvédelem nagy év végi ellenőrzéssorozata; ilyen kampány húsvét környékén és a turisztikai szezonban van még. A karácsonyt követően a pirotechnikai termékek árusítására is odafigyelnek, valamint arra, hogy a kereskedők a visszaváltással kapcsolatos szabályokat betartják-e. Elsősorban a tipikus karácsony élelmiszereket, valamint az elektromos műszaki termékeket vizsgálták. Idén összesen várhatóan mintegy másfélmilliárd forintnyi bírságot szab ki a hatóság, ebből a jelenlegi adatok szerint a mostani vizsgálaton 80-80 millió forintnyi fogyasztóvédelmi és minőségvédelmi bírság jött össze.
A tapasztalatok mellett néhány általános tudnivalót is megfogalmazott az elnök, azon túlmenően is, hogy nem szabad olyan helyen vásárolni, ahol várhatóan nem kapunk számlát.
Így felhívta a figyelmet arra, hogy semmilyen hálózatról működtetett eszközt nem szabad piacon árusítani, így ha ilyenre bukkanunk, azt tanácsos nem megvenni. Tehát nem érdemes piacon semmilyen konnektorba dugható konyhai gépet, de karácsonyi izzót sem venni. Utóbbival kapcsolatban különösen kiábrándító volt a felügyelők tapasztalata: a 18-ból 17 karácsonyfaizzó-füzér veszélyes volt.
Nemcsak a műszaki termékekkel kell vigyázni. A műanyagból készült játékok között több olyat is találtak, amely anyaga veszélyes a gyerekekre. Wittich felhívta a figyelmet arra is, hogy tilos élelmiszernek látszó gyerekjátékot forgalomba hozni, ennek ellenére a felügyelők találtak gyümölcsnek tűnő játékokat, de a radírok között is szép számmal akadt olyan, amely a gyerekek számára veszélyes anyagot tartalmazott.
Milyen a jó bejgli?
A fogyasztóvédők az elmúlt hetekben – az élelmiszer-egészségügyiekkel karöltve – összesen 300 tonnányi terméket vizsgáltak, a kifogásolási arány elérte a hatvan százalékot. Nem volt lényeges különbség, hogy boltokban vagy piacon vizsgálódtak-e, sőt, az előző évekhez képest a piacokon javult a helyzet, mondta Wittich.
A fogyasztóvédők alapos összehasonlítóvizsgálatot végeztek a bejglik között is. Ez a teszt sem zárult nagyon fényes eredménnyel, mondták a hatóság illetékesei, akik 15-15-féle mákos és diós bejglit vizsgáltak. A kézművesipari termékek kaptak magasabb értékelést, de az összes termék fele a "nem megfelelt" vagy a "még megfelelt" kategóriába került. A jó bejglinek legalább a fele töltelék – a vizsgált árucikkeknél a tésztából nagyon sok jutott –, a héjának nemcsak a felső rétege vörösesbarna.