Miért nem lehet kártyázni a BKV-sokkal és az ételkiszállítókkal?

2007.04.20. 08:55
Fizethetünk kártyával egy BKV pénztárban, tíz McDonalds-étteremben, egy Burger Kingben, két ételkiszállítónál, a taxik több mint felében. Ez kevésnek tűnik, de az ígéretek szerint év végére jelentősen megugrik az elfogadóhelyek száma. Utánajártunk, hogy a sokat használt szolgáltatásokért mikor tudunk bankkártyával fizetni általánosan.

Magyarországon jóval kevesebb helyen lehet bankkártyával vagy hitelkártyával fizetni, mint Nyugat-Európában, sőt a régió országaihoz képest is jelentős az elmaradás. A kártyaelfogadó helyek lassú terjedésének sok oka van, leginkább a földrajzi elhelyezkedésnek és a turizmus szintjének tudható be a lassú fejlődés. Az okok között említhetjük, hogy a magyar piacon a hitelkártyák későn jelentek meg, először a debitkártyák terjedtek el (Szlovéniában és Horvátországban pont fordítva történt).

A fentieken túl a kártyaelfogadó helyek terjedését az is akadályozza, hogy a beruházás nem éri meg a kereskedőnek. Egy terminál kialakítása 100 és 200 ezer forint között van, a kis forgalomnál nem termeli ki a beszerelelés és az üzemeltetés költségeit. A tranzakciók után jutalékot kérnek a bankok, amelynek mértékét egyedileg határozzák meg a várható forgalom, a tevékenységi kör és a kockázat mértéke alapján. Korábban többször is foglalkoztunk azzal, hogy a nagyobb cégeknél, vagy a gyakran használt szolgáltatásoknál miért nem lehet bankkártyát használni fizetéskor. A válasz általában az volt, hogy drága és túl lassú a kártyás fizetés.

Gyorsítanak a gyorséttermek

A helyzet nem változott, nem lehet sokkal több helyen kártyával fizetni, de történt elmozdulás. A McDonalds két éttermében már másfél éve bevezették a kártyás fizetést. Az M3-as autópályánál, illetve a budaörsi éttermekben tesztelték a rendszert, ezt azóta nyolc további étteremre kiterjesztették. A tesztelő éttermek között hét vállalati és három franchise üzemeltetésű van. Minden típusú szerepel a mintában, ezen belül is elsősorban a nagyobb forgalmúak közül választott a cég.

A tapasztalatok kedvezőek, a vendégek értékelik a lehetőséget. Igaz, jelenleg csak kevesen, a vásárlók csupán két százaléka használ kártyát fizetéskor. A McDonalds szerint jelentős növekedés várható, amikor országosan is bevezetik a lehetőséget, és ezt az országos kommunikáció is támogatja. Az átlagvásárlás kártyával az átlag vásárlási érték duplája szokott lenni.

A tesztidőszak után várhatóan 2008-tól lehet minden McDonalds étteremben kártyával is fizetni. A gyorsétteremláncnak rendelkezésére állnak a technikai feltételek, így további beruházásokra nincs szükség. A Diners Club hálózat kártyáin kívül minden típusú kártyát elfogadnak.

A Burger Kingnél egy étteremben, az Oktogonnál lehet bankkártyával fizetni. A tesztidőszak után várhatóan még az idén kiterjesztik az összes egységre a lehetőséget, tudtuk meg Pap Attila marketingigazgatótól. A reakciók vegyesek. A kártyával fizetők örülnek az új lehetőségnek, sokan ki is használják. A fizetés azonban még mindig lassú, és mivel egy gyorsétteremben a gyorsaság számít, a sorban állók sokszor morgolódnak, magyarázta Pap Attila.

Itt is elmondhatjuk, hogy kisebb összegeknél, néhány száz forintnál ritkán veszik elő a kártyát a vásárlók. De két-három menü vásárlásánál már szívesen fizetnek kártyával. A Burger Kingnél is adott a technikai háttér, a háttérbankok minden egységben biztosítják a szükséges eszközöket.

Ételrendelés: igen ritka

Ételrendelésnél is gyakori, hogy több ezer forintos a számla, sokkal egyszerűbb lenne, ha bankkártyánkkal fizethetnénk. Olyan házhoz szállító azonban, amely lehetővé teszi ezt, kevés van. Magyarországon elsőként az I Love Sushi vezette be, hogy internetes rendelésnél online is ki lehessen egyenlíteni a számlát. A módszer ugyanaz, mintha internetes áruházban vásárolna az ügyfél, tehát azokat a kártyákat fogadják el, amelyekkel lehetséges a netes fizetés. Ilyenek a dombornyomott kártyák és a hitelkártyák. Telefonos rendelésnél még nem lehet kártyával fizetni.

Ezt másfél éve vezették be az I Love Sushinál, illetve nyitástól él a lehetőség a Tuk-Tuk étteremben, tudtuk meg Turkovics Ilona tulajdonostól. A szolgáltatás népszerű, sokan használják, a vásárlók 10-20 százaléka fizet kártyával. Eddig még nem volt negatív visszajelzés. Általában a nagyobb összegű rendeléseket egyenlítik ki kártyával a vásárlók.

Egy hónapja a Netpincéren keresztüli rendeléseknél is lehet kártyával fizetni. Valószínűleg azért velük szerződtek a próbahónapra, mert nekik van tapasztalatuk ebben, magyarázta Turkovics Ilona. A módszer működött, sikeres volt a teszt, így hamarosan kiterjesztik a többi cégre is.

Taxikban is lehet

Magyarországon a taxikban általában készpénzzel fizetnek az utasok, egyelőre keveseknek jut eszükbe elővenni a plasztikkártyát. Pedig egyre több autóban van erre lehetőség. A társaságok többségétől eddig is lehetett olyan kocsit kérni, amelyben elfogadják a dombornyomott kártyát, és egyre több az olyan is, ahol az elektronikus kártyát is elfogadják.

A Citiy Taxi az úttörő, már egy éve minden taxiban van hitelkártya elfogadására alkalmas készülék. A 825 autóból 130-ban elfogadják az elektronkártyát is. Komoly fejlesztések után egy hónapon belül még száz autóban lehet majd elektronkártyával fizetni, tudtuk meg Bősz Péter kereskedelmi és marketingvezetőtől. A tervek szerint az év végéig az összes taxiban lesz lehetőség POS terminálokon keresztül történő bankkártya-elfogadásra. A jelenlegi csekkes-átutalásos fizetési lehetőséget chipkártyák használatával szeretnék megvalósítani, ugyanezen készülékek adatátvitelét használva.

A Főtaxinál is fejlesztenek, jelenleg a kocsik többségében elfogadják a dombornyomott kártyákat, nyilatkozta az Indexnek Garamszegi Miklós vezérigazgató. Tapasztalataik szerint nagyon ritkán merül fel az utasokban, hogy kártyát használjanak. Természetesen kártyalehúzókat is szeretnének az autókba tenni, de egy ilyen egység 250-300 ezer forintba kerül. Jelenleg több bankkal tárgyalnak. A megoldás a feltölthető kártya lenne. Mint a telefonkártyáknál, az utasok, cégek előre feltöltik az adott összeggel a plasztikot, és azzal fizetnek.

Lemaradt a közszolgálat

Amikor 7350 forintba kerül a havi bérlet, jogos igény az utasok részéről, hogy ne több tízezer forinttal álljanak sorba a pénztáraknál. A BKV-nál azonban jelenleg csak egy helyen, az Akácfa utcai bérletpénztárban lehet kártyával fizetni, ott is csak 2005 decemberétől. Jelenleg 24 vonaljegyet és metrószakaszjegyet forgalmazó automatánál van lehetőség a bankkártyás fizetésre. Ezek a legforgalmasabb csomópontokon, illetve a földalatti vonalán találhatók.

A közlekedési cég tervezi, hogy bevezeti a kártyás fizetés lehetőségét a nagy forgalmú csomópontokban, tudtuk meg Regőczi Miklós kommunikációs igazgatótól. Hamarosan négy másik helyen terveznek terminálokat felállítani, már tárgyalnak a bankokkal a feltételekről. A hosszú távú tervek között szerepel, hogy egy-két éven belül további 10-15 helyen lehet kártyával fizetni. Arról, hogy mikor lesz elérhető a szolgáltatás minden jegypénztárban, még nem tudtak nyilatkozni a BKV sajtóosztályán.

Sok olvasó panaszkodott, hogy amikor postákban kártyáját haszálja csekkei befizetéséhez, a tranzakcióért annyit vonnak le, mintha készpénzt vett volna fel. Ez azért van, mert a postákon ATM-ek vannak kihelyezve, azok használata készpénzfelvételnek minősül.