További Magyar cikkek
A kormány két év múlva határozhatja meg az euró bevezetésének céldátumát a reformfolyamat megvalósítása esetén - jelentette ki Katona Tamás, a Pénzügyminisztérium államtitkára csütörtökön Egerben, az Országos Könyvvizsgálói Kamara közgyűlésén. Az MTI tudósítása szerint a politikus azt mondta: Szlovénia kivételével egyetlen újonnan csatlakozott ország sincs jobb helyzetben Magyarországnál az euró bevezetése tekintetében. Példaként említette, hogy a cseheken kívül, akik egyáltalán nem tűztek ki határidőt, valamennyi ország legalább két alkalommal volt kénytelen változtatni az euró bevezetésének céldátumán.
Ugyanakkor a visegrádi országok sorában az elmúlt tíz évben kiemelkedően teljesített a magyar gazdaság - állította. Ennek kapcsán az államtitkár felhívta a figyelmet arra, hogy miközben a magyar GDP 1996-ban - vásárlóerő-paritáson - még csupán 48 százaléka volt az uniós átlagnak, ma ez az arány 63,2 százalék. Eközben az élen járó csehekhez képest 21,6 százalékosról 11,2 százalékosra csökkent a különbség, és növeltük előnyünket Szlovákiával és Lengyelországgal szemben is. Mindezt az elmúlt négy évben a magyar történelemben példátlan mértékű, 28 százalékos reálbér-növekedés kísérte.
Harcban a számokkal
A gazdasági fejlettséget is jelző vásárlóerő-paritáson mért GDP tekintetében valóban jelentős fejlődésen ment keresztül az ország, de: az Eurostat honlapján hozzáférhető adatok szerint az idén az uniós átlag 62,5 százalékát hozzuk, jövőre pedig 63,8 százalékra lépünk előre (az előrejelzésben a Gyurcsány-csomagot még aligha vették figyelembe). Az utolsó lezárt évben, 2005-ben a fejlettségi mutatónak is mondható indexünk 60,8 százalék volt. A közelmúltban az új uniós tagországok biztosította életszínvonalat összehasonlító cikkünkben 2001-ig visszamenően közöltük az adatokat: ebben az időszakban Szlovákiához képest csökkent, Lengyelországhoz képest valóban nőtt a magyar előny.
|
Kinek lesz előbb eurója?
"Arról nincs vita, hogy az előírt gazdasági mutatók alapján Magyarország áll a legtávolabb a közös pénztől a 2004-ben csatlakozott országok közül, és tény, hogy Bulgária és Románia is különb pusztán a konvergenciakritériumként előírt makrogazdasági mutatók teljesítésében." Az Index által egy hónappal ezelőtt megkérdezett két gazdaságkutató, Vígh László, a Corvinus egyetem tanára és Novák Tamás, a Világgazdasági Kutatóintézet kutatója ebben egyetértett, vita csak arról folyt köztük, hogy a még nem uniós tag Bulgáriának és Romániának van-e esélye megelőznie minket. Éppen a fent említett vásárlóerő-paritáson mért GDP-mutató, a reálgazdasági felzárkózás az, amiben e két ország nagyon messzire van még nemhogy az egykori EU15-öktől, de a 2004-ben csatlakozott országoktól is. Ez az elmaradottság Novák Tamás szerint értelmetlenné és lehetetlenné is teszi az előzést, míg Vígh László úgy vélekedett, ha egyszer teljesítik a konvergenciakritériumokat, nem lehet akadálya az euró bevezetésének.
|
|
A gazdasági fejlettség kérdése azonban a 2004-ben csatlakozott országok esetében - bár a tíz új tagállam között is jelentős különbségek vannak - nem merül fel érdemi problémaként. Azaz esetünkben nincs vita, az vezethet be előbb eurót, aki előbb teljesíti a konvergenciakritériumokat. Ehhez képest a költségvetési hiányban messze utolsók vagyunk, míg az államadósságban Ciprus és Málta az utolsó lezárt, 2005-ös adatok fényében még rosszabbul áll nálunk, de a konvergenciaprogramban vázolt makrogazdasági adatok alapján feltehető, hogy a következő években már ebben az összehasonlításban is mi zárjuk a sort.