A kisebbnél is kisebb lehet az idei hiány
Ma tartotta normál havi sajtótájékoztatóját a Pénzügyminisztérium. A tárca annak rendje és módja szerint, szépen átvezette az előrejelzési tábláján azokat a változásokat, amelyeket Veres János pár napja bejelentett, nevezetesen: több kiadási tétel zárolása, csökkenése miatt összesen 103 milliárd forinttal faragta le az idei államháztartási hiánytervet. Így a József nádor téren most azt prognosztizálják a kiadott táblázat tanúsága szerint, hogy az egy hónapja gondolt 1032 helyett 929 milliárdos lesz az idei költségvetési hiány.
Szeptember végéig 731 milliárdos deficit halmozódott fel, októberben pedig minimális, 13 milliárdos jön még hozzá. Vagyis az utolsó két hónapban durván 185 milliárdos hiánynak kellene összejönnie ahhoz, hogy fillérre teljesüljön a ma közzétett előrejelzés. Ez azonban lapunk szerint talán indokolatlanul pesszimista becslés.
Kisebb gazdasági növekedés, nagyobb reálbérdinamika
A PM korrigálta a makroprognózisát is, nemcsak a költségvetési számokat módosította. Eszerint az eddig gondolt 2,4 helyett csupán 1,8 százalékos gazdasági növekedésre számítanak a tavalyi 1,1 után. Az inflációt hajszálnyival le, 6,4 százalékra szállították le, ám a reálbérnövekedés az eddig reméltnél nagyobb, 0,7 helyett 1,2 százalékos lehet idén a tárca prognózisa szerint.
December ugyanis nagy adófeltöltési időszak, az éves társasági adó és szolidaritási adó, no meg eva körülbelül 40 százalékát róják le a vállalkozók egyetlen hónap alatt, a karácsonyi vásárlási roham is megdobja az áfabevételeket, több helyen a bónuszokhoz is hozzájutnak az alkalmazottak, emelve az szja- és járulékbevételeket. Így pedig nem marad más, minthogy novemberben minimum 185 milliárdos, vagy ha pluszos december, akkor 200 milliárdnál is nagyobb hiánynak kellene képződnie a prognózis teljesüléséhez. Tavaly novemberben csupán 140 milliárdos volt a deficit, idén ennél nagyobb hiányra két ok miatt sem számíthatunk megítélésünk szerint az infláció ellenére sem. Egyrészt éppen a bejelentett nagy év végi takarékosság miatt, másrészt pedig amíg tavaly novemberben történt meg a teljes visszamenőleges nyugdíjkifizetés, addig idén egy részét már abszolválta a kormány, vagyis novemberben már nem kell pár tízmilliárddal megterhelni a nyugdíjkasszát, csak pár milliárddal.
Így aztán nem lennénk meglepődve, ha a pénteken 3,8-ról 3,4 százalékra leszállított, uniós módszertan szerinti GDP-arányos hiánycélt simán kipipálhatná a kormányzat és még kisebb deficitről adhatna számot januárban, illetve az Eurostat felé tavasszal küldendő jelentésében. Egy ilyen hír különösen jól jön a még mindig ideges pénzpiaci hangulatban, amúgy pedig nem állna távol a PM elmúlt két évben követett stratégiájától sem.