Kipenderíthetik a kormányt segítő független képviselőket

2008.10.06. 11:30
A Fidesz kitenné a parlament pénzügyi bizottságából azt a két független, korábban fideszes honatyát, akik szavazataikkal a múlt héten megmentették a kormányt. Az ellenzéki párt szerint nekik a 2006-os megállapodás értelmében 13 hely jár a bizottságban, ám a két politikus kiválása miatt ott most csak 11 fideszes képviselő van. Ha öszejön a személycsere, a pénzügyi bizottság elkaszálhatja a költségvetési törvény tervezetét.

A Fidesz kezdeményezésére kitehetik a költségvetési és pénzügyi bizottságból azt a két független képviselőt, akik múlt héten nagy pofára eséstől mentették meg a kormányt, és nagyban hozzájárultak ahhoz, hogy pár héttel korábban ne oszoljon fel a parlament és ne legyenek előrehozott választások – értesült az Index.

Az Országgyűlés hétfői ülésén megszavazta, hogy Borsos József (Fidesz) vegye át korábbi frakciótársa, a jelenleg független Tóth András helyét a költségvetési bizottságban. Várhatóan jövő heti ülésén ugyanígy dönthet az Országgyűlés Ágh Péter (Fidesz) és Lengyel Zoltán volt fideszes, jelenleg független képviselő esetében is.

Mint ismert, az adó- és költségvetési ügyekben a főbizottság szerepét betöltő költségvetési és pénzügyi bizottságban ott ül két korábbi fideszes, most független képviselő, Tóth András és Lengyel Zoltán. Répássy Róbert, az ellenzéki párt képviselője lapunk információit megerősítve elmondta: két érvet is felsorakoztattak javaslatuk mögé. Egyrészt, a költségvetési és pénzügyi bizottság jelenlegi összetétele nem tükrözi a plenáris ülés arányait.

Másrészt, a pártok még 2006-ban megállapodtak arról, hogy az egyes bizottságokban hány helyet kapjanak a frakciók, márpedig a Fideszt az akkori megegyezés értelmében 13 hely illeti meg a költségvetési és pénzügyi bizottságban, ám a két függetlenné vált honatya miatt csak 11 helyet tölt be jelenleg a Fidesz a szóban forgó testületben.

Még két hely jár nekik

Az Országgyűlés akár már a mai ülésén szavazhat arról, hogy a két független képviselőt két fideszes honatya váltsa a költségvetési és pénzügyi bizottságban – tájékoztatta lapunkat Varga Mihály, a testület elnöke, volt pénzügyminiszter. A két érintett független más, szocialista többségű bizottságban kapna helyet.

A Fidesz alelnöke hangsúlyozta, hogy erre a helyzetre már van precedens. Múlt héten az MDF-frakcióból kizárt, ezért függetlenné avanzsált Almássy Kornél helyét pikk-pakk egy MDF-es képviselővel töltötte be az érintett párt egy másik bizottságban. Ráadásul azt sem szabad elfelejteni, tette hozzá Varga Mihály, hogy a költségvetési és pénzügyi bizottságban ülő Tóth András az idei 22 ülésből egyetlen egyen sem vett részt.

A legnagyobb ellenzéki párt igyekezete érthető. A költségvetési és pénzügyi bizottság múlt heti ülése jól mutatta, mekkora jelentősége van a bizottság összetételének. Mint beszámoltunk róla, a két képviselő távolmaradása kellett ahhoz, hogy a szocialisták többséget szerezzenek ahhoz, hogy a főbizottság általános vitára bocsássa a jövő évi adócsomagot.

Ugyan formálisan nem lett volna következménye annak, ha a főbizottság elkaszálja a 2009-es adótörvényeket, kormányzati előterjesztés lévén az alkotmányügyi bizottság még zöld utat adhatott volna a csomagnak és a parlament elkezdhette volna a tárgyalását. Ám ha egy főbizottság nemet mond egy kormányzati előterjesztésre, akkor ennek kell, hogy legyen következménye, mégha a formális menekülő úton tovább is vihető az adott törvényjavaslat – szögezte le Varga Mihály. Az adócsomagot egyébként több más bizottság leszavazta.

Megakasztott költségvetés?

Az adócsomagnál ez a hajó tehát úgy tűnik elment. De a költségvetés még nem került a bizottság napirendjére, márpedig ha most a fideszes képviselők (Borsos János és Ács Péter) váltják a két függetlent, akkor az új felállású költségvetési és pénzügyi bizottságban már többségben levő ellenzéki tagok általános vitára, vagyis parlamenti tárgyalásra alkalmatlannak minősíthetik a 2009-es büdzsét. Ezt ugyan a fent leírt miatt az alkotmányügyi bizottság segítségével még parlamenti tárgyalásra engedhetik a szocialisták, ám kérdés, hogy ilyen előzmények után vállalják-e, hogy a későbbi szakaszban esetleg megállítja az ellenzéki oldal a jövő évi költségvetést.

Nemcsak ez adja azonban a költségvetési és pénzügyi bizottság új aránya kialakításának fontosságát. Amikor nem a kormány, hanem képviselő nyújt be törvényjavaslatot, akkor adó- vagy költségvetési ügyi indítvány esetén a főbizottság, nevezetesen a költségvetési és pénzügyi bizottság hivatott dönteni arról, hogy a parlament egyáltalán tárgyalja-e a törvényjavaslatot, és itt nincs szerepe az alkotmányügyi bizottságnak. Vagyis ha egy ellenzéki képviselő gondol egyet és egy adótörvény-javaslatot nyújt be az Országgyűlésnek, akkor a költségvetési és pénzügyi bizottság nagy valószínűség szerint a kormánypárti szocialisták ellenállása ellenére is engedi majd tárgyalni azt. És ha például a pénzügyminisztert hallgatja meg a bizottság, nem mindegy, hogy válaszait elfogadja-e a testület.

A két független honatya cseréjének időpontja sem mindegy. A költségvetési és pénzügyi bizottság e hét csütörtökön dönt arról, hogy az SZDSZ három prominense által jegyzett törvényjavaslatot tárgyalja-e a parlament. Márpedig az ominózus törvényjavaslat végső elfogadása esetén kényszerpályára állíthatja a kormányzó szocialistákat és 320 milliárdos, néhány hét alatt kidolgozandó kiadáslefaragásra szorítva őket.