További Magyar cikkek
A kiadásszűkítő és bevételnövelő intézkedések eredményeként a költségvetési törvény a konvergencia programnak megfelelően a GDP 6,8 százalékában határozta meg a kormányzati szektor 2007. évi, ESA95 szerinti tervezett hiányát. Az első hónapok adatai alapján a Pénzügyminisztérium többször is lefelé módosította az éves várható hiány prognózisát. Márciusban előbb 6,7 százalékot jelentett be a PM, majd az első negyedévi információk alapján a tárca indokoltnak látta a prognózis kismértékű, további javítását, így a legfrissebb (április közepén készült) előrejelzés szerint a kormányzati szektor hiánya a GDP 6,6 százaléka lesz 2007-ben - írja Brüsszelbe küldött jelentésében a Pénzügyminisztérium.
A 2007. évi költségvetési folyamatokról rendelkezésre álló információk alapján a túlzott hiány 2009-re történő megszüntetése továbbra is megalapozott - szögezi le a tárca, így a kötelező, három éves előrejelzésben 2008-ra 4,3, 2009-re 3,3, míg 2010-re 2,7 százalékos hiányprognózist ad.
A konvergencia program 2006-ra 67,5 százalékos adósságrátát prognosztizált. Az év végére - a technikai feltevéshez képest - jelentősen felértékelődő árfolyam és a kisebb hiány eredményeként az adósságráta végül mintegy 1,5 százalékponttal lett alacsonyabb. A szeptemberben beadott eredeti konvergencia programban a kormány még a GDP 70 százalékát meghaladó államadósságot várt 2007-re, ez a mostani előrejelzés szerint csak 66,2 százalék lesz. Ez egyben azt is jelenti, hogy a tavalyi 66 százalékos szint után ugyan az eredeti pálya szerint növekszik ugyan, de minimális mértékben az államadósság, és alacsonyabb szintről kezdheti jövőre a csökkenő pályát.
Beszámolnak a reformokról
Az idei költségvetési folyamatokról a PM azt írja, a kiadások szűkítése irányába hatnak a megindult strukturális reformok, a közszféra béreinek átmeneti befagyasztása. A törvényeknek megfelelően emelkednek a családtámogatások, szociális- és nyugdíjkiadások. A bevételek növeli ugyanakkor, hogy 2007-ben már az év egészében érvényesülnek a 2006-ban még csak az utolsó negyedévet érintő adóváltozások hatásai.
A jelentés a reformok körében a közlekedési támogatások illetve a gáz- és távhő-, gyógyszertámogatások rendszerének változásait, az egészségügy intézményrendszerének átalakítását, az oktatás és a közigazgatás területét érintő intézkedéseket említi. A külön a strukturális átalakításoknak szentel fejezetben azonban szinte kizárólagosan a már elfogadott és zömmel hatályba is lépett intézkedésekről van szó, a további tervezett átalakításokról alig árulnak el valamit. A nyugdjírendszert érintően a jelentés szerint jelenleg napirenden szerepelnek egyes foglalkozási csoportok (elsősorban rend- és honvédelmi ágazatban foglalkoztatottak) túlzott mértékű nyugdíj-kedvezményeinek fokozatos mérséklését szolgáló intézkedési javaslatok, a megváltozott munkaképességűek passzív (pénzbeli) és aktív rehabilitációs ellátásait egységes, zárt rendszerben történő kezelését megvalósító rokkantsági-rehabilitációs társadalombiztosítási ágazat általános koncepciójának kidolgozása pedig 2007. szeptemberéig történik meg.