Ha elindul az osztogatás, baj lesz

2008.01.23. 13:43
Amit eddig csinált Magyarország, az rendben van, ám ha lelassulnak a reformok, baj lesz – röviden így lehet összefoglalni az Európai Bizottság véleményét. A brüsszeli testület ma értékelte hazánk decemberben frissített konvergenciaprogramját.

Az Európai Bizottság elismerően szól arról, hogy tavaly az eredeti célkitűzés alatti költségvetési hiányt sikerült produkálnia a kormánynak. Ahogyan elemzők széles köre, úgy Brüsszelben is elérhetőnek vélik az idei államháztartási tervet.

Inkább aggódnak, mint dicsérnek

Az érdemeknél valamelyest nagyobb súllyal szerepelnek az értékelésben a veszélyek és a teendők. Elsőként is, komoly rizikófaktor, ha az állam elkezd költekezni. Tavaly úgy lett kisebb a hiány, hogy – főként a bevételek alultervezéséből, kisebb részt pedig a gazdaság fehéredéséből fakadóan – több százmilliárd forint többletbevételre tett szert a büdzsé, ám ez a tervezettnél magasabb kiadásokkal kapcsolódott össze. Márpedig ez a jelenség aggasztó Brüsszel szerint, különösen pedig az, ha az egyszerinek tekinthető pluszbevételeket folyamatosan jelentkező célokra költi el a kormányzat.

Az osztogatás, túlköltés beindulása komoly veszélyt jelent a 2009-es és azt követő költségvetési deficitcélok elérése szempontjából - figyelmeztet a testület. Ahhoz, hogy a kiadások ne szaladjanak el és az eddig elért kiigazítási erőfeszítések ne vesszenek kárba, a több területre kiterjedő reformokban nem torpanhat meg Magyarország.

Ez magában foglalja azokat a közigazgatást, egészségügyet és az oktatási rendszert érintő intézkedéseket, amelyeket már bejelentett – vagy legalábbis jelzett – a kormány, de vagy még nem fogadta el, vagy még nem hajtotta végre.

Van még tennivalónk

Veres reagálása

Folytatni kell a következetes szigort a költségvetésben, és a megkezdett strukturális reformokat - mondta Veres János kormányszóvivői tájékoztatón az MTI tudósítása szerint. A pénzügyminiszter elmondta: a bizottsági értékelés reális képet fest Magyarországról és az elért eredményekről. A bizottság által megfogalmazott, a nyugdíjkiadásokra vonatkozó kockázatot illetően úgy fogalmazott, hogy a kihívás ismert, a nyugdíjkerekasztal javaslatait figyelembe véve a kormány időben meg fogja hozni a szükséges döntéseket.

Az Európai Bizottság bőven lát még teendőket az államháztartási szabályok és az intézmények erősítése terén. Ez az egyelőre még csak a parlament előtt törvényjavaslat formájában levő közpénzügyi csomag fontosságát értékeli fel. A többletbevételeket hiba lenne elkölteni. Végül pedig, a 2006-2007-ben tett kezdeti lépések után a bejelentett további intézkedésekkel folytatni kell a nyugdíjrendszer reformját, mert hosszabb távon a társadalom elöregedése miatt a jelenlegi feltételek mellett fenntarthatatlan a nyugdíjrendszerünk.