A kormányszóvivői sajtótájékoztatót tartó Draskovics Tibor kormányzati igazgatás összehangolásáért felelős tárca nélküli miniszter szerint a közfeladat-felülvizsgálat célja az volt, hogy világos képet kapjanak, és ennek alapján kijelölhessék az állam működésével összefüggő kulcskérdéseket. Példaként említette annak tisztázását, hogy kinek mire van jogosultsága a közszolgáltatásokkal kapcsolatban, ezeket kinek milyen minőségben kell nyújtani, és hogy ez a hozzáférés igazságos-e.
A miniszter szerint jól jellemzi a helyzetet, hogy bár tudják, kik jogosultak egyes közszolgáltatásokra, viszont hiányzik az a tudás, hogy hogyan is teljesítik az önkormányzatok és az állami intézmények a dolgukat. A jövő évben a reformfolyamat egyik kiemelt célja az, hogy legalább a közoktatásban, az egészségügyben és a közigazgatásban elkezdődjön a pontos mérési-értékelési munka, és az emberek számára összehasonlítható módon nyilvánosságra hozzák a különböző közintézmények teljesítményét. Elmondása szerint a közfeladat-felülvizsgálat egyik szempontja annak megítélése volt, hogy vajon az államnak saját intézményein keresztül kell-e nyújtania az állampolgárok számára az oktatási vagy az egészségügyi szolgáltatást, vagy célszerűbb ezt más intézményektől megrendelni.
Az állam 9045 közfeladatot vett számba, ezeket csoportokba rendezték, egy szűrőn 760-at engedtek át. Ennek alapján alakult ki a 71 konkrét intézkedés és a további 55 vizsgálatra vonatkozó elgondolás. Ez utóbbiaknál az elvégzett munka alapján még nem lehetett eldönteni, pontosan hogyan változtassanak.
Draskovics Tibor ezektől a vizsgálatoktól a következő három évben legkevesebb 70 milliárd forint megtakarítást remél. A miniszter utalt arra, hogy tavaly nyáron a kormány egy határozatában az állami intézményrendszer egészének elsősorban megtakarítási célú átalakítását indította el.
A kormány jóváhagyta az első másfél évről szóló beszámolót, és megállapította, mely feladatok teljesültek, vagy állnak közel a megvalósításhoz. Draskovics Tibor ezt fontos lépésnek nevezte, mert mint mondta, az állam elkezdte önmaga áramvonalasítását, hogy feladataiban erős, szervezetében hatékony legyen.