Tavaly nyáron a kormány belevágott a 21. század közigazgatásának megteremtésébe, és már túl vagyunk a túlburjánzott szervezetek megrostálásán, a felduzzadt létszám csökkentésén jelentette ki Draskovics Tibor, a kormányzati igazgatás összehangolásáért felelős tárca nélküli miniszter. A közigazgatásban tavaly 8348 álláshely szűnt meg, és csak 746 létesült, idén pedig a tervek szerint csaknem húszezer közszolgát küldenek el, igaz, 4250 főt fel is vesznek. A szervezeti átalakítás három éve alatt, 2006-2008 között összességében több mint 25 ezerrel fognak kevesebben dolgozni a közgazgatásban az átszervezés előtti helyzethez képest. A létszámcsökkentés Draskovics szerint ez idő alatt 20,5 milliárd forint egyszeri, később éves szinten közel 43 milliárd forint személyi jellegű megtakarítást jelent. A dologi kiadásoknál elért megtakarítások ezt az összeget nem közelítik meg.
A kormányzati szervezet újraszabása eddig 415 közigazgatási szervet érintett. Ebből mindösszesen 174 maradt. Ez például azt jelenti, hogy közel másfélszáz szerv átalakításával félszáz új, feladataiban és struktúrájában módosult intézmény jött létre, 173 intézmény 68 regionális szervezetként él tovább, közel kéttucatnyi hivatal szűnt meg.
A hatékonyabban működő, ügy- helyett ügyfélcentrikussá átalakítandó közigazgatás megteremtését a kabinet a fent említetten túl több más program elindításától reméli. Minden hivatalra, intézményre lebontott ügyfélkartákat állítanak össze. A dokumentumokban rögzítik, hogy az adott szervezetnek milyen mennyiségi és minőségi követelménynek kell megfelelnie a közszolgáltatás nyújtásakor. Az elavult vagy felesleges jogszabályokat megrostálják, a deregulációnak az első eredményei azonban csak 2008-ban mutatkozhatnak meg.
Az e-government jegyében első ízben a legnagyobb forgalmú ügyeket lehet elektronikus úton is intézni. Így egyebek mellett a gépjárművel, születéssel, halálozással kapcsolatos feladatokat lehet az internet segítségével megoldani. Ugyancsak jövőre kiépítik a közigazgatási ügyfélszolgálati központok hálózatát. A közszolgálati bérrendszer fejlesztését is továbbviszik, és a háttérfeladatokat nagyobb szervezeti egységek látják el. A mai kormányülésen született döntés arról is, hogy a kabinet napirendre tűzi a közigazgatás fejlesztésének átfogó kérdéseit, a program az elkövetkező öt-tíz év működését határozza meg.