További Magyar cikkek
A Piszkei Papír Zrt. fő hitelezője, a Raiffeisen Bank kiszáltt a cég lábatlani gyárába, hogy figyelemmel kísérje annak működését, mivel a cég hiteleit nemfizetés okán felmondta, de felszámolási eljárást az intézmény egyelőre nem kezdeményezett, tudtuk meg a banktól. A pénzintézetnek jelzálog joga van a cég ingó-és ingatlan vagyonának bizonyos részére, ami azonban a cég teljesen vagyonának a töredéke, mondta el lapunk megkeresésére Dr. Berki Ádám, a cég egykori igazgatósági tagja, aki jelenleg a cég állandó jogi képviseletét látja el.
Küzdenek a túlélésért
A cég jogászától azt is megtudtuk, hogy több felszámolási eljárás is folyamatban van a Piszke Papír ellen, némely eljárásban már bírósági határozat is született a felszámolásról, amelyek ellen azonban a cég fellebbezett, ugyanis a tulajdonosa, a Zeritis-csoport, mindent megtesz azért, hogy megmentse a lábatlani üzemet. A cég ellen összesen már közel 50 felszámolási eljárást kezdeményeztek, de ezeket eddig sikeresen „visszapattintotta” a vállalat azzal, hogy kifizette a tartozásait. Novemberben például az E.ON áramszolgáltatónak, és a Hétforrás Kistérségi Vízmű Kft.-nek nem tudta kifizetni tartozásait a cég, így ideiglenesen kikapcsolták a vizet és az áramot is az üzemben, de aztán rendezte a tartozásait, és újraindultak a gyárban a közműszolgáltatások.
December elején a gyár kényszerszabadságra küldte dolgozóit határozatlan időre. A munkások és alkalmazottak ez idő alatt alapbérük 100 százalékát megkapják, és bérelmaradása sincs a papírtermékeket gyártó cégnek. A kényszerszabadság elrendelése óta a 436 alkalmazottból mindössze néhány jár be naponta munkát végezni. Közben a cég pedig kisebb kiszolgáló gépeket adott el bolgár vállalatoknak, illetve a Szentendrei Papírgyárnak, amely szintén a Zeritis-csoport tagja.
Megfojtja a gazdaságot a magyar állam
Hivatalos forrásunk cáfolta azokat a dolgozói információkat, amelyek szerint a cég pénzügyi problémái 3 éve kezdődtek volna. Berki elmondta, hogy számos tényező együttállása taszította a céget pénzügyi krízisbe körülbelül egy évvel ezelőtt, amit a globális hitelválság csak tovább mélyített. A számos tényező közé sorolható a cégek folyamatos körbetartozásának magyarországi jelensége, a hazai energiaárak, amelyek a régióban a legmagasabbak, valamint a munkabérekre rakódó, a régióban szintén példátlanul magas közterhek.
A konkurencia megerősödése is tovább súlyosbította a papírgyártó cég helyzetét. A rivális vállalatok ugyanis külföldről, többek között Szlovákiából behozott olcsó alappapírból állítják elő termékeiket, míg a Piszkei Papír saját papírból dolgozik, amelyet a már említett magas energia-és munkaerő árak mellett állít elő, így árai nem versenyképesek az alacsonyabb költséggel dolgozó konkurenciával szemben. Ezután a globális hitelválság következtében a bank szigorította a cégnek nyújtott hitelfeltételeit, amelyek hatására tovább eszkalálódott a krízis.
Teljesen bizonytalan, hogy a dolgozók mikor mehetnek újból termelni az üzembe, de az biztos, hogy a cég tulajdonosa semmiképpen sem szeretné veszni hagyni a vállalatot, tette hozzá a cég jogi képviselője.