További Magyar cikkek
Beleerősítenek a bankok
Akinek ez megvan a tegnapi kormányhatározatot tartalmazó Magyar Közlöny megjelente utáni 10. napig, jogosult lesz arra, hogy 15 millió forintnál nagyobb hitelösszeget igényeljen, illetve második vagy akár sokadik lakására vegyen fel hitelt. A banki szakember szerint a Raiffeisen az átmeneti időszakra megerősíti a lakáshitelezéssel foglalkozó csapatát.
Hasonlóan nyilatkozott Ószabó Attila, a Postabank szóvivője is. Tájékoztatása szerint a változtatások kapcsán érezhető fokozott érdeklődés miatt a Postabank valamennyi, más helyen nélkülözhető értékesítési kapacitását a lakáshitel-befogadásra koncentrálja majd. Ugyancsak fokozzák a "készenlétet" az OTP-nél és az Ersténél is. A K&H a jövő hét elején alakítja ki álláspontját a kérdésben - mondták el a banknál.
Aki veszít, perelheti az államot?
Szakemberek szerint persze lesznek olyanok, akik ennyi idő alatt például csak a foglaló befizetéséig jutnak. Ők vélhetően perben követelhetnek kártérítést az államtól, ha hitelt érdemlően bizonyítani tudják: a korábbi szabályozás alapján verték magukat - az új szabályozás révén elúszó - költségekbe.
A szűkülő kamatmarzs profitcsökkentő hatása elleni védekezés gyógyszerét többen a jövőben is a fokozott aktivitásban látják. Ószabó Attila kifejtette, az eddig 25 milliárd forintnyi befogadott hitellel rendelkező bank szeretné megőrizni a csak a közelmúltban kivívott helyezését, amely szerint a legnagyobb állományt a Postabank szállítja az FHB-nak.
Az Erste is előremenekülne. Huszár Róbert szerint ugyanakkor a kereslet ennél nagyobb már nem lehet, sőt az intézkedések hatására némiképp csökkenni is fog. A banki vezető épp ezért inkább a költségek lefaragásában látja a hatékonyság növelésének lehetőségét.
Egyelőre nem nőnek az egyszeri költségek
A Raiffeisen Bank lakossági vezetője úgy véli, a pénzintézetek közötti verseny nem engedi meg egyetlen banknak sem, hogy az állami kamatplafonon kívül eső járulékos, egyszeri költségeket emelve kompenzálja a marzsok csökkenéséből eredő kiesést. Ennek egyébként sincs értelme, hiszen a maximum néhány tízezer forintos egyszeri költségemelés elenyésző jövedelmet jelent a húszéves futamidő alatt befolyó pénzekhez viszonyítva - mondta Huszár Róbert.
Az Erste Bank mindenesetre a jövő hét elején határoz arról, hogy meddig tartja érvényben jelenlegi akcióját, amelyben 50 százalékos kedvezményt ad a hitelbírálati díjból.