További Magyar cikkek
Az egyre élesedő versenyben a bankok a legkülönfélébb lakáshitel-kedvezményekkel próbálják az ügyfeleket magukhoz csábítani. A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének adatai szerint a hitelintézeti szektor adózás előtti eredménye több mint ötödével emelkedett 2005-ben, vagyis a bankoknak jó üzlet a hitelezés. Egyértelműen az éri meg nekik, ha minél többen vesznek fel náluk hitelt. Mivel a lakáshitel az egyik legnagyobb összegű, amit ügyfél felvehet, ezzel hosszú időre köti magát a bankhoz. A folyósításhoz, illetve a törlesztéshez az adott banknál kell folyószámlával rendelkezni.
Hagyományos kedvezmények
A CIB Bank tapasztalatai szerint is a kezdő kiadások okozzák a legnagyobb gondot a leendő adósoknak. Az előbb felsorolt költségeken kívül az eseteges önrész, illetve foglaló annyira megterhelheti a család pénztárcáját, hogy nem marad pénzük a költözésre, bútorokra. A pénzintézetnél például nem számítanak fel semmilyen díjat a folyósítás előtt, tehát jelenleg nincs szerződéskötési díj, hitelbírálati díj, rendelkezésre tartási díj, folyósítási jutalék. Mostani akciójukban az értékbecslési díjat fizetik vissza.
Az Inter-Európa Banknál kamatkedezményt és folyósításijutalék-kedvezményt adnak. Az MKB is kamatkedvezménnyel várja leendő ügyfeleit, illetve év végéig hiteligénylési díj nélkül lehet igényelni jelzálog-fedezetű hiteleket. A Raiffeisen Banknál is kedvezményes kamatot ajánlanak a devizahiteleknél. Az OTP Bank november 17-ig elengedi a közjegyzői díjat és az értékbeszlési díjat a svájci frank alapú deviza-, újlakás-vásárlási és építési hiteleknél. Az Erste Banknál a folyósítási jutalék felét engedik el, ha az ügyfél az Erste Bankhoz utaltatja bérét, és két csoportos megbízást ad, akkor a jutalék tejes összegét elengedik.
Jutalom és hitelkártya
Több bank is jutalmazza azt az ügyfelét, akik nála vezeti elsődleges
számláját. Az mindegyik banknál feltétel, hogy a törlesztés egy náluk
vezetett számláról történjen. A Raiffeisen Bank azoknak, akik a náluk
vezetett számlára utatatják munkabérüket, és onnan legalább két
csoportos beszedési megbízás teljesül, utólagosan jóváírják a
hitelbírálati díjat. A K&H Bank a kezelési költség felét engedheti
el, ha a banknál vezetett számlára érkezik a munkabér (és ha az ügyfél
a kedvezmények közül azt választja). Az MKB bizonyos számlacsomagjainál
kedvezményes kamatozású hiteleket vehetnek fel a potenciális ügyfelek.
Az OTP Bank svájci frank alapú kombinált hitelt ajánl, az ügyfélnek egy
évig nem kell kezelési költséget fizetnie, a kamat pedig 3,95 százalék -
ezt azok az ügyfelek igényelhetik, akik jövedelem-átutalása a
banknál vezetett számlához érkezik, és legalább két rendszeres
átutalási megbízást adnak, ezenkívül lakás-takarékpénztári
szerződéssel is rendelkeznek.
Bank |
Kedvezmények
|
Budapest Bank
|
kamatkedvezmények |
CIB Bank |
thm-akció, értékbecslési díj visszafizetése, ajándék hitelkártya |
Erste Bank
|
folyósítási jutalék elengedése, ha a banknál vezeti főszámláját |
HVB Bank
|
értékbecslési díj elengedése, kamatkedvezmények, ajándék hitelkártya |
Inter-Európa Bank
|
kamatkedvezmény, folyósításijutalék-kedvezmény/mentesség |
K&H Bank
|
személyre szabható hitelcsomag választható kedvezményekkel, ajándék hitelkártya |
MKB Bank
|
kamatkedvezmény, két hét alatt folyósítanak, ajándék hitelkártya |
OTP Bank
|
árfolyam-garancia, közjegyzői és értékbecslési díj elengedése devizahiteleknél, kombinált lakáshitel termékcsomag |
Raiffeisen Bank
|
egymillió foritonként tízezer forint jóváírás, hitelbírálati díj jóváírása, ha itt vezeti főszámláját, kamatkedvezmény devizahiteleknél, egyszerűbb hitelkártya-bírálat |
Úgy tűnik, az új sláger a hitelkártya. Egyre több pénzintézetben adnak hitelkártyát külön hitelbírálat nélkül, vagy könnyített elbírálással a lakáshitel mellé. A CIB-nél például automatikusan jár a hitel mellé egy hitelkártya 200 ezer forintos hitelkerettel. A bank szerint ez azoknak nyújthat segítséget, akiknek nincs elegendő készpénzük arra, hogy berendezzék otthonukat. Az MKB Banknál is adnak ajándék hitelkártyát, ha az ügyfél ötmillió forint feletti lakáshitel-igénylését a bank jóváhagyja. A K&H Banknál a devizahitelek mellé adnak hitelkártyát. A Raiffeisennél egyszerűsített igénylés és bírálat mellett adnak hitelkártyát 150 ezer forintos hitelkerettel, itt az első éves kártyadíjat is elengedik.
Különlegességek
A bankok a majdnem mindenhol elérhető, szokványosnak mondható ajánlatokon túl különlegesnek számító kedvezményekkel is igyekeznek csábítani a leendő ügyfeleket. Az MKB Bank szerint az ügyfeleknél egyre nagyobb az igény arra, hogy gyorsan folyósítsák a hiteleket. A bank akciójában azt vállalja, hogy az iratok beadásától számított két héten belül folyósítják a kért hitelt (természetesen kedvező hitelbírálat esetén). Ha nem teljesítik ezt, az ügyfélnek az első évben nem kell kamatot fizenie. A banktól kapott tájékoztatás szerint eddig minden esetben teljesítették a vállalást annak köszönhetően, hogy átcsoportosítják a szükséges munkaerőt azokba a fiókokba, ahol több az igénylés, illetve nem központosítják az elbírálást, hanem a fiókoknál hagyják a döntési jogot.
A CIB Bank vállalja, hogy a svájci frank alapú hitelt igénylőknek a lehető legkedvezőbb thm-et ajánlja. Ezzel a kereskedelemben már régóta létező módszert ültettek át a banki gyakorlatba. Vagyis aki tud olyan írásbeli ajánlatot mutatni a CIB Banknak, amely az adott kategóriában kedvezőbb, akkor a pénzintézet biztosítja ugyanazokat a kedvező feltételeket, amit a másik banknál talált az ügyfél.
A Raiffeisen Banknál minden kiutalt egymillió forint után tízezer forintot utólagosan jóváír az ügyfél számláján, ezt az adós szabadon elköltheti.
A K&H Bank ingatlanfedezetű hiteleinél az ügyfél különböző kedvezmények közül választhat. Egyrészt kérhet 0,25 százalékos kamatkedvezményt, vagy választhat ugyanekkora kezelésiköltség-kedvezményt. Kérheti a kezelési költség 50 százalékos elengedését, ha a munkabér a banknál vezetett számlára érkezik. Illetve választhatja azt a lehetőséget is, hogy elengedik a szerződéskötési díjat, valamint az elengedett díj 100 százalékát, maximum 100 ezer forintot még jóváírnak hitelkártyáján. Ezzel az ügyfél maga választhatja meg, melyik kedvezménnyel jár a legjobban.
Egyénre szabva
Felmerül a kérdés, az ügyfelekért folytatott élesedő versenyben a bankok hajlandóak-e egyénre szabott kedvezményeket adni. A pénzintézetek többsége nem, kizárólag az előre meghatározott konstrukciók közül lehet választani. A Budapest Bank, a K&H Bank, az OTP Bank, az Erste Bank, az MKB Bank nem ad egyedi kedvezményeket.
Az Inter-Európa Bank válaszolt úgy, hogy tud egyedi kedvezményeket és konstrukciókat ajánlani. Persze csak akkor, ha jövedelmi és fedezeti oldalról is kiemelkedően hitelképesnek bizonyul az igénylő. A CIB-nél mindig az adott helyzettől függ, milyen egyedi kedvezményt adnak, a Raiffeisen pedig a jó adósnak minősülő ügyfeleket folyamatosan új, kedvezményes lehetőségekkel keresi meg.