További Magyar cikkek
A piaci várakozások konszenzusa 6,1 százalékos infláció volt. A meglepetés erejére jellemző, hogy a Portfolio.hu tegnapi felmérésében 12 megkérdezett elemző közül csupán egy jósolt 6 százalék alatti, és ő is csak 5,9 százalékos árindexet. Az augusztusi infláció 6,5 százalék volt, a friss adat kétéves mélypontot jelent - írja a Portfolio.hu.
Minden termékcsoportnál érvényesül a dezinfláció
Az áremelkedés ütemének mérséklődése minden nagy termékcsoportra kiterjed. Az élelmiszerek tavaly ilyenkor erőteljesen drágultak, most viszont még csökkentek is az árak augusztushoz képest. Ebben termékcsoportban a tavalyi sokk egyértelműen a múlté, két hónap alatt több mint 4 százalékponttal csökkent a 12 havi árindex.
Továbbra is deflációs folyamatok jellemzik a ruházkodási cikkek és a tartós fogyasztási cikkek piacát, az üzemanyagárak pedig szintén lefelé húzzák az árindexet. Kedvező hír, hogy a szolgáltatások körében is megfigyelhető a dezinfláció, márpedig ez a terület jellemzően a várakozások szempontjából eligazító lehet. Számításaink szerint a piaci szolgáltatások a januári 7 százalékkörüli szintről már 4,5 százalék alá süllyedt.
Négy tényező is az infláció mérséklődését segítette
A dezinfláció összességében tehát három-négy tényezőre vezethető vissza: az élelmiszerársokk az idén nem ismétlődött meg, a világpiaci olajárak csökkennek, a forint pedig erős. A negyedik tényező a várakozások enyhülése lehet, amit a gyenge belső kereslet is támogat - ennek mértéke azonban még bizonytalan.
Ilyen körülmények között nem meglepő, hogy a maginflációs mutató is mérséklődött 0,8 százalékponttal, kerek 5 százalékra. Ez azért is jó hír, mert ez a mutató nem tartalmazza az olyan esetleges hatásokat, mint a jó termés nyers élelmiszerekre gyakorolt hatását, vagy az üzemanyagárak csökkenésének elsődleges eredményét. A maginflációs mutató utóbbi három hónapban mutatott alakulását nézve, igen impresszív kép tárul elénk. Ha egy évre kivetítjük ennek az időszaknak az áralakulását, akkor mindössze 1,6 százalékos maginflációs mutató adódik!
Ezt a rövid bázisú mutatót a jegybank is figyeli, így nyilván a kamatdöntések fundamentális megalapozásakor is figyelembe veszik. A korábbi hónapokban ez a mutató stabilan az 5,5-7,5 százalékos tartományban mozgott, most viszont olyan látványosan tört ki belőle, hogy még a jegybank 3 plusz-mínusz 1 százalékos céljánál is alacsonyabb lett. Természetesen a cél nem erre a rövid bázisú maginflációs mutatóra vonatkozik, ám amennyiben a gazdaság valóban olyan erősen megsínyli a világ tőkepiaci válságát, a cél könnyedén teljesíthető, vagy akár alul is lőhető, ez pedig felveti a kamatcsökkentés lehetőségét.
Mindazonáltal az első vágásra vélhetően még nem októberben kerül sor, amikor a jegybank a stabilitás iránti elkötelezettségét hangoztatta. De egy novemberi inflációs jelentés valamelyest nyugodtabb nemzetközi környezetben akár meg is alapozhatja a monetáris lazítást, főként, ha az inflációs folyamatok addig is kedvezően alakulnak.
Előrébb jöhet-e a kamatvágás időpontja?
A vártnál kedvezőbb inflációs adat felveti az esetleges kamatcsökkentés lehetőségét is. A magyarországi devizahitelezés mérséklődése, illetve a kedvezőtlen nemzetközi piaci környezet fennmaradása a forintárfolyam esetleges gyengülésén keresztül ugyanakkor fékezheti az infláció csökkenését, miközben a belföldi kereslet várható gyengülése és a recessziós veszélyek fokozódása lefelé húzhatja azt - hívja fel a figyelmet a Portfolio.hu a mai adat kapcsán.
A mai adatok után vannak elemzők, akik már rövid távon is kamatcsökkentés lehetőségével számolnak, míg mások szerint egyelőre indokolt lehet a jegybanki óvatosság. A következő jegybanki inflációs jelentés - ami mindig jó eligazodást jelent az inflációs kilátásokban - novemberben jelenik meg az akkori kamatdöntéssel együtt.