Több százmilliós licitet tart az állam

2008.06.02. 07:33
Kedden 33 társaságban meglévő állami részesedést árverez el a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. A liciten az összesített kikiáltási ár 300 millió forint. Többek között korábbi aranyrészvényeket, vízügyi, gáz- és áramszolgáltató társaságok papírjait lehet megvenni.

Kedden 33 társaságban meglévő állami részesedést árverez el a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. - mondta a Napinak Tátrai Miklós, az MNV vezérigazgatója, hozzátéve: a licitre váró cégek között három olyan van, többségi tulajdonrészt kínálnak fel. A tavaly elfogadott vagyontörvény szerint az MNV Zrt.-nek kötelezettsége a kisebbségi tulajdonrészek értékesítése.

Nem is lenne értelme ezeket megtartani, hiszen a cégek működését nem lehet velük befolyásolni, mivel sok esetben egy-két részvényről, vagy mindössze néhány ezer forint tőkéről van szó. Esetenként egy-egy céggel kapcsolatos előterjesztés papírköltsége többe kerül, mint az egész tulajdonrész értéke.

A licitre váró cégek között van egy jelentősebb blokk, az E.On-csoporthoz tartozó áram- és gázszolgáltató cégekben levő korábbi arany (de ma már normál) részvény. Ezekhez már semmilyen speciális jog nem kapcsolódik - fogalmazott Tátrai. A három többségi tulajdonú cég hasonló profilú vízügyi társaság. Egykor több tucat ilyen létezett, ám a többi megszűnt vagy az állam privatizálta azokat. Ezek mellett jelentős blokkot képez az agrár- és élelmiszer-ipari cégek csoportja, amelyeknél a privatizáció nagyrészt szintén megtörtént, most az utolsó tulajdoni hányadok - valójában tört százalékok - értékesítéséről van szó.

Az MNV arra számít, hogy jelentős érdeklődés mutatkozik a mostani licit iránt, s Tátrai abban bízik, hogy komoly verseny lesz kedden, s egyes cégeket akár a kikiáltási ár többszöröséért lehet majd értékesíteni. A 33 cég össz-kikiáltási ára 300 millió forint. Az MNV efölötti bevételre számít.

Ha az árverés a remények szerint alakul, akkor az MNV a további, nagyságrendileg jóval jelentősebb kisebbségi részesedéseket is hasonló módon szeretné értékesíteni. Ha viszont valamely céget nem sikerül az első körben eladni, azt esetleg egy következő liciten adná el. Tátrai azt is elmondta, hogy azért választották ezt az értékesítési formát, mert számukra ez a legáttekinthetőbb. Ráadásul ez a legtisztább eljárás a tulajdonrészekért versengő pályázók közül a későbbi tulajdonos kiválasztására.