A lízingpiac növekedése az autófinanszírozás visszaesése ellenére is folytatódik – számolt be a fejleményekről Báti Balázs, a Magyar Lízingszövetség elnöke. A szövetség által közzétett adatok szerint a 2006. évben 7 százalékkal növekedett a lízingpiac a finanszírozott volumen tekintetében. Az előző évi 14 százalékos emelkedéshez képest ez a növekvési ütem lassulását jelenti.
Ezermilliárdot osztottak szét
A lízingcégek tavaly több mint 1000 milliárd forintot helyeztek ki a gazdaságba. A finanszírozott eszközök értéke ugyanezen időszak alatt 1330 milliárd forint, ami már csak 2 százalékkal magasabb, mint a 2005-ös év végi. Tehát az áfakulcs változását figyelembe véve is általános tendenciaként értelmezhető az önerő mértékének csökkenése.
A 2005-ös és 2006-os negyedik negyedévet összehasonlítva – hosszú évek óta először – mintegy 6 százalékkal csökkent a finanszírozott volumen, aminek oka az autófinanszírozás jelentős, a negyedik negyedévekre vonatkozó 11 százalékos visszaesése.
Elhúzott a CIB
Az előző évhez képest a Lombard Lízing és a Budapest Lízing csoport 1-1 helyezést lépett előre, így a CIB Lízing és a Merkantil Bank utáni harmadik és negyedik helyet szerezte meg, míg az Erste csoport a harmadikról az ötödik helyre került. A CIB – elsősorban ingatlanlízing-piaci aktivitásának köszönhetően – tovább növelte előnyét a mindenkori második helyezettel szemben.
A 2006-os év az ingatlanlízing előretörésének éve volt, egy év alatt 70 százalékkal növekedett a finanszírozás összege, így meghaladta a 110 milliárd forintot. Ezzel a szektor részesedése a teljes piacból 11 százalék, ami már megközelíti a Leaseurope tagszövetségek jelenleg 14 százalékos átlagértékét.
Az egyéb lízingtevékenységek közül jelentősen nőtt a gépek és berendezések lízingje is, ami 19 százalékos bővülést mutat az egy évvel korábbihoz képest (a lassulást jelzi ugyanakkor, hogy 2005-ben még 44 százalék volt a növekedés). A személy- és kishaszonjárművek finanszírozása 2006-ban hosszú évek után először visszaesett. Bár az egész évet tekintve csak 2,5, az utolsó negyedévben már 11 százalékos volt a csökkenés.