Herczog Edit szocialista európai parlamenti képviselő írásbeli kérdést intézett az Európai Bizottsághoz az átcímkézett élelmiszerek ügyében. A magyar képviselő elmondta, a hamisított lejárati dátumú élelmiszerek beszállítása, törvénysértő átcímkézése és újra forgalomba helyezése nemcsak a fogyasztók egészségét veszélyezteti, hanem hátrányos helyzetbe hozza a törvénytisztelő, tisztességes kereskedőket, és aláássa az európai belső piacba vetett hitet és bizalmat is.
Európai szinten
"Éppen ezért nagyon fontos, hogy a belső piac jó működéséért felelős Európai Bizottság is érdemben foglalkozzon az üggyel" - fogalmazott a képviselő. Mivel az áruk európai jog által biztosított szabad forgalmát tagállami hatáskörben korlátozni csak kivételes esetekben lehet, azt is már csak akkor, amikor a jogsértés megtörtént, ahogy ezt a jelenlegi magyarországi ügy is szemlélteti, az ehhez hasonló visszaélések megelőzését európai szinten kell megoldani. Herczog Edit erre kéri fel az Európai Bizottságot.
Az Európai Bizottság hat héten belül írásban köteles válaszolni a kérdésre, és ismertetni, milyen eseti és általános intézkedéseket hoz az ilyen törvénytelen, megtévesztő kereskedelmi gyakorlatok megelőzésére.
A biotermékek védemében
Nem tett jót a bioéletmód népszerűségének, hogy a Mega Trade-botrányban biotermékek is érintettek, hiszen talán kedvét szegte sokaknak, akik eddig biotermékek vásárlására adták a fejüket - közölte lapunkkal a Hungária Öko Garancia Kft. ügyvezetője. A biotermékek előállítását szigorú előírások szerint, alapos ellenőrzés mellett végzik, és – hogy ne csússzon hiba a rendszerbe – az ellenőrzés ma már a kereskedelmi láncra is kiterjed.
Bár a biotermékek ellenőrzését végző szervezetek elsősorban a termék "bioságát", azaz a biotermékek előállítására vonatkozó előírások betartását vizsgálják, a szigorú és teljes körű ellenőrzés során felszínre kerülnek az egyéb élelmiszer-biztonsággal kapcsolatos problémák is.
A Mega Trade-cégcsoport tagjai az általános élelmiszer-biztonsági szabályok megszegésén túl nem tettek eleget az ökológiai termékekre vonatkozó ellenőrzési kötelezettségüknek sem. Így a hazai ellenőrző szervezeteknek nem állt módjukban felfedezni és kezelni a problémát - közölte Kovács Dóra.